Akut iskemide iskemi modifiye albumin düzeylerinin koroner arter hastalığı yaygınlığı ile ilişkisi
The relationship between ischemia modified albumin levels and extend of coronary artery disease in acute coronary sydromes
  1. Tez No: 351274
  2. Yazar: ABDULLAH ORHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KARABAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Akut koroner sendromlarda koroner arter hastalığının yaygınlığının hastalığın prognozunu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Koroner anjiyografi öncesi hastalığın yaygınlığının noninvaziv olarak tahmin edilmesi, gerek hastaya yaklaşım açısından gerekse tedavi yöntemlerinin tercihi konusunda faydalı olabilmektedir. İskemi modifiye albumin (İMA) son yıllarda üzerinde araştırmalar yapılan nispeten yeni bir molekül olup miyokardiyal iskemi sırasında yükseldiği bilinmektedir. Çalışmamızda yüksek riskli kararsız angina pectoris/ST yükselmesiz miyokard infarktüsünde (USAP/NSTMI) İMA düzeylerinin koroner arter hastalığının yaygınlığını ön görüp ön göremeyeceğini araştırdık. Materyal-Metod: Çalışmamıza USAP/NSTMI ile acil servise başvuran ve koroner anjiyografi yapılan 65 hasta dahil edildi (40 E, 25 K; yaş ortalaması 59.7±12.1 yıl). Hastalar göğüs ağrısının ilk 3 saatinde başvurmuşlardı ve troponin düzeyleri normal veya hafif derecede yüksekti. Tüm hastaların koroner anjiyografilerinden Gensini skor indeksi ile koroner arter hastalığı yaygınlığı hesaplandı. Çalışmada gruplar hem ciddi KAH (herhangi bir damarda veya onun yan dalında arteriyel lümenin %50 ve üzeri daralması) ve ciddi KAH saptanmayan (kontrol) grup olarak hemde Gensini skoruna göre [düşük (54)] ayrıldı. Acil servise başvuru anında alınan venöz kandan kardiyak biyomarkırlar (CK—MB, troponin), BNP, CRP, lipid paneli ve tam kan sayımı yapıldı. Anjiyografi sırasında alınarak depolanan kanlardan ELISA yöntemi ile iskemi modifiye albümin düzeyleri ölçüldü. Gensini skoru ile İMA ve diğer laboratuvar parametreleri (troponin, brain natriüretik peptid, CRP) arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Koroner anjiyografi yapılan 65 hastadan 51'inin en az 1 damarında kritik darlık tespit edildi. Hastalar ciddi KAH 51 hasta (33 E, 18 K; yaş ort. 62.1±10.6 yıl) ve 14 hastada ise nonkritik KAH (7E, 7K; yaş ort. 51.3±13.8 yıl) olmak üzere ayrıldı. Gensini skorları kritik darlık tespit edilenlerde 32.5 (4-162), nonkritik darlik tespit edilenlerde 5.5 (2-10.5) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The extent of coronary artery disease (CAD) in acut coronary syndromes has been known to affect the prognosis of the disease. To estimate the extent of the CAD before coronary angiography with non-invasive treatment methods might be useful in our choice in terms of the approach. Ischemia modified albumin (IMA) is a relatively new molecule which rise during myocardial ischemia according to the researches that was made in recent years. In our study, IMA levels in patients with unstable angina pectoris and NSTMI were evaluated and whether IMA levels could be a predictor of the extent of coronary artery disease or not. Materials and Methods: Sixty five patients admitted to the emergency room with unstable angina pectoris (40 M, 25 F; median age 59.7; ±12.1 years) were included in this study. Patients were admitted to hospital in the first 3 hours of chest pain, with normal or slightly higher troponin levels. Coronary angiography was performed in all patients and the results were calculated by Gensini score index. In the study the groups were divided into 2 groups as control and severe Coronary artery disease group, and also into 3 groups by Gensini scoring index [ low (54) ]. Cardiac biomarkers, BNP, CRP, lipid panel and complete blood count were evaluated by the venous blood taken from the patients after admission to emergency department. Blood samples taken during the coronary angiography procedure were evaluated by ELISA for Ischemia modified albumin (IMA). The relationship between IMA and other laboratory parameters (troponin, brain natriuretic peptide, CRP) were evaluated by Gensini score index. Results: Amongst 65 patients underwent coronary angiography, in 51 patients, critical stenosis of at least one artery were revelaed. Patients were divided into two groups as severe CAD group [ (n=51) (33 M, 18 F, mean age. 62.1 ± 10.6 years) ] and noncritical CAD [ (n=14) (7M, 7F, mean age. 51.3 ± 13.8 years) ]. Median Gensini scores were 32.5 (4-162) in patients with critical stenosis, and 5.5 (2-10.5) in patients with noncritical stenosis.