Obstrüktif uyku apne sendromunda demir metabolizmasının değerlendirilmesi
Evaluation of iron metabolism in obstructive sleep apne syndrom
- Tez No: 351278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRAK GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apnesi, uyku sırasında solunumun tekrarlayan kesintileriyle karakterizedir. Bu çalışmada, obstrüktif uyku apnesinde sistemik demir dengesini etkileyen belirteçleri incelemeyi amaçladık. Materyal ve metot: Çalışmaya polisomnografiyle tanı konulan obstrüktif uyku apneli 37 hasta ve 36 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalar apne-hipopne indeksine göre (hafif 5-15, orta 15-30, ağır >30) üç gruba ayrıldı. Açlık kan örnekleri toplandı ve demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, IL-6, hsCRP, soluble transferrin reseptörü, hepsidin, hemojuvelin için analiz edildi. Demir ve demir bağlama kapasitesi kolorimetrik metot kullanılarak analiz edildi. Ferritin, IL-6, hsCRP, soluble transferrin reseptör, hepsidin ve hemojuvelin ELISA ile analiz edildi. Sonuçlar Mann-Whitney U test ve Pearson veya Spearman correlation coefficient istatistiksel testleri kapsayan istatistiksel paket (SSPS 18) ile değerlendirildi. P 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive sleep apnea is characterized by repeated disruptions of breathing during sleep. In this study, we aimed to investigate markers that affect systemic iron balance in obstructive sleep apnea. Material and methods: This study including 37 patients with obstructive sleep apnea, evaluated by polysomnography and 36 healthy volunteer. The patients were divided into three groups according to their apnea-hypopnea index ( mild 5-15, moderate 15-30, severe > 30). Fasted blood samples were collected and samples were analyzed for iron, total iron binding capacity, ferritin, IL-6, hsCRP, soluble transferrin receptor, hepcidin, hemojuvelin. Iron and total iron binding capacity were measured using an colorimetric method. Ferritin, IL-6, hsCRP, soluble transferrin receptor, hepcidin and hemojuvelin were measured by ELISA. Results were assesed by Statistical Package for Social Sciences (SPSS, version 18), using statistical tests including Mann-Whitney U test and Pearson's or Spearman's correlation coefficient. P value < 0.05 was considered as a significant level. Results: IL-6, hsCRP, ferritin, soluble transferrin receptor and hemojuvelin showed a statistically significant increase in obstructive sleep apnea. Iron and total iron binding capacity, hepcidin values did not differ. There was no a statistically significant correlation between apnea-hypopnea index and parameters (iron, total iron binding capacity, ferritin, IL-6, hsCRP, soluble transferrin receptor, hepcidin and hemojuvelin) (p> 0.05).