Obstrüktif uyku apnesi sendromunda karotis arter intima media kalınlığının b-mod ultrasonografi'de otomatik program ile ölçümü
Measurement of carotid artery intima-media thickness in obstructive sleep apnea syndrome, by b-mode ultrasound with auto software
  1. Tez No: 331630
  2. Yazar: SONGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME SHERMATOVA, YRD. DOÇ. DR. Ekrem KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS), arteriyel hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp ritim ve iletim bozuklukları, kalp yetmezliği gibi artmış kardiovasküler morbidite ve mortalitesi ile strok gibi ciddi sistemik hastalıklara neden olan, yaygın görülen, fakat gözden kaçabilen birhastalıktır. Son yıllarda OUAS?ın kardiyovasküler risk faktörlerinden bağımsız olarak ateroskleroza yol açabileceğine dair kanıtlar artmaktadır. Birçok deneysel ve kesitsel çalışmada, artan karotis intima media kalınlığı (KİMK) yaygın aterosklerozun geçerli bir endeksi ve erken-güvenilir markırı olarak gösterilmiştir.Aterosklerotik süreci asemptomatik dönemde tespit eden yöntemlerden olan İMK ölçümü, erken dönem yaygın aterosklerozu gösteren bir tekniktir. Bu test damar yaşını belirleyen testtir. Non invaziv, kolay, maliyeti düşük ve tekrarlanabilir olması nedeniyle daha sık olarak kullanılmaktadır.Bu çalışma, OUAS?ın karotis arterler üzerine olan etkilerini doğrudan gözlemek ve subklinik aterosklerozun göstergesi olan KİMK?nın B-Mod yüksek rezolüsyonlu US?de otomatik program ile ölçümü için planlandı.Çalışmaya Harran Üniveristesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Nöroloji bölümlerinin uyku laboratuarında polisomnografi yapılarak teşhis konulan ve tedavi görmemiş 40 OUAS hastası (14 kadın, 26 erkek, yaş ortalaması 49,58±11,12 yıl) ile 40 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Hastalar apnehipopne indekslerine (AHİ) göre iki subgruba ayrıldı (Hafif-orta OUAS subgrubu ve ağır OUAS subgrubu). Yüksek rezolüsyonlu USG cihazının otomatik programı ile her iki karotis arter intima media kalınlığı ölçüldü. Her iki AKA maksimum ve ortalama değerleri kaydedildi. Her iki AKAmaksimum ve ortalama değerlerinin ortalama değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a common but underdiagnosed disease that causes increased cardiovascular morbidity and mortality, including arterial hypertension, coronaryheart disease, heart rhythm and conduction disorders, heart failure, and stroke. Increasing of evidence in recent years, indicate that OUAS can lead to atherosclerosis independently from the factors of cardiovascular risks. Several experimental and cross-sectional study indicate that increased intimamedia thickness (IMT) is a valid index and early- reliable marker of generalized atherosclerosis.IMK measurement, which is determine atherosclerotic process in asymptomatic period. This test determines the age of the vessel. It has been used more commonly, because of its non-invasive, easy, repeatability, and low-cost.This study was planned to observe the direct effects of OUAS on carotid arteries and to measure KIMK, which is indicator of subclinic ateroskleroz, with automatic software in B-Modesonography.İn the sleep laboratory of the Chest Diseases and Neurology departments of Faculty of Medicine Harran University, OSAS diagnosed and untreated 40 patients (14 female, 26 male, mean age 49.58 ± 11.12 years) , 40 healthy volunteers, totaly 80 people were included to the study. Patients were classified into two subgroups according to the apnea-hypopnea index (AHİ). Mild- moderate OUAS subgroup (AHİ = 5-30) and severe OUAS (AHİ= up to 30) subgroup. Both carotid arteries IMT has been measured by automatic software in B-Mode sonography. Both right common carotid artery (RCCA) and left common carotid artery?s (LCCA) maximum and mean values have been recorded. Also average values of both right and left CCA?s maximum values (meanmax RL) and