Ağır, orta, hafif derece obstrüktif uyku apne hipopne sendromu olan hastaların serum hepsidin ve paraoksonaz değerlerinin, basit horlamalı hastalarla karşılaştırılması
Serum hepcidin and paraoxonase levels in patients with severe, moderate, mild obstructive sleep apnea hypopnea syndrome(osas):Comparison between the osas patients and simple snoring patients
- Tez No: 524756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TARIK SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Patogenezinde oksidatif stresin ve enflamasyonun yattığı obstrüktif uyku apne hipopne sendromunda (OUAS) bir akut faz reaktanı olan hepsidinin ve oksidatif stres biyobelirteci olan paraoksonazın tanıdaki önemini araştırdık. Materyal ve Metod: Araştırma, 15.04.2017 – 15.10.2017 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine horlama, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uykululuk, sabahları yorgun uyanma şikayetleri ile başvuran 22 basit horlama tanılı hasta, 24 hafif derece OUAS , 22 orta derece OUAS , 20 ağır derece OUAS tanılı hasta olmak üzere 88 hasta ile yapıldı. Hastalara KBB kliniğindeki uyku laboratuarında 32 kanallı PSG (EMBLA S 4500) uygulandı. Hastaların Epworth Uykululuk Skalasını (EUS) doldurmaları istendi.Tüm hastaların krikoid kartilajın üst kısmından boyun çevresi, kilo ve boy uzunlukları ölçüldü, vücut kitle indekleri (BMI) hesaplandı. Hastaların ek sistemik hastalıkları sorgulandı.Hastalardan kan serum örnekleri en az sekiz saatlik açlık sonrasında saat 9:00 ile 10.00 arasında alındı. Kan örnekleri bekletilmeden santrifüj edildi.Tüm hastalarda yaş, cinsiyet, EUS, boyun çevresi, BMİ, ek hastalık, apne hipopne indeksi (AHİ), average SO2, hipopne indeks, minimum SO2, NREM AHİ, total apne indeksi, RBC, Hb, Hct, MCV, MPV, HDL, kolesterol, demir, TDBK, ferritin, TSH, T3, T4, hepsidin, paraoksonaz (PON1) parametreleri incelendi. Veriler SPSS 23.00 paket programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, Kruskal Wallis, Pearson ve Spearman korelasyon ile analiz edildi. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the importance of hepcidin as acute phase reactant and paraoxonase as an oxidative stress biomarker in obstructive sleep apnea hypopnea syndrome (OSAS) that has oxidative stress and inflammation in the pathogenesis. Material and Methods: The study was carried out at Antalya Training and Research Hospital Ear Nose Throat Polyclinic between 15.04.2017 and 15.10.2017. 88 patients who have patients with snoring, sleep-breathing, daytime sleepiness, waking up in the mornings, and headache included and patients divided into four groups: 22 simple snoring, 24 mild OUAS, 22 moderate OUAS and 20 severe OUAS. The patients were administered a 32-channel PSG (EMBLA S 4500) in a sleep laboratory in the Ear Nose and Throat clinic. The patients were asked to complete the Epworth Sleepiness Scale (EUS). Neck circumference, weight and height were measured from the upper part of the cricoid cartilage and body mass index (BMI) was calculated. Additional systemic diseases of patients were questioned. Blood serum samples were taken from 9:00 to 10.00 after fasting for at least eight hours. Blood samples were centrifuged without waiting. Age, gender, EUS, neck circumference, BMI, additional disease, apnea hypopnea index (AHI), average SO2, hypopnea index, minimum SO2, NREM AHI, total apnea index, RBC, Hb, Hct, MCV, MPV, HDL, cholesterol, iron, total iron binding capacity, ferritin, TSH, T3, T4, hepcidin and paraoxonase parameters were examined. Data were analyzed by SPSS 23.00 program using descriptive statistics, chi-square, Kruskal Wallis, Pearson and Spearman correlation. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level.