Gelişimsel kalça displazisinde salter osteotomisi sonuçlarımız
The results of salter osteotomy for thr treatment of developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 351306
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ FEYYAZ AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gelişimsel kalça displazisinin anatomik ve fonksiyonel tedavisine yönelik birçok cerrahi tedavi yöntemi vardır. Robert Bob Salter, gelişimsel kalça displazisinin tedavisinde temel problemin redüksiyonun stabilitesinin temin edilmesi olduğunu varsayarak 1961 yılında innominate osteotomiyi tarif etmiştir. Bu çalışmada kliniğimizde Salter innominate osteotomisi uyguladığımız hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını inceleyip, tekniğin başarısını ve prognozunu etkileyen nedenleri tartışmayı amaçladık. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde gelişimsel kalça displazisi nedeniyle 1993-2012 yılları arasında açık redüksiyon ve Salter innominate osteotomisi uygulanan 87 hastadan çalışma şartlarına uyan ve çalışmaya katılmak isteyen 20 hastanın 27 kalçası değerlendirildi. 17'si kız, 3'ü erkekti. Hastaların cerrahi uygulama esnasındaki ortalama yaşı 23.7 aydı (16-50 ay). Ortalama takip süremiz 72.18 aydı (22-128 ay). Ameliyat öncesi radyolojik değerlendirmede; asetabuler indeks; ortalama 39.1° (32°-45°) olarak ölçüldü. Son kontrol radyolojik ölçümlerinde; asetabuler indeks ortalama 15.7° (10º-22º) olarak tespit edildi. McKay'ın klinik değerlendirme kriterlerine göre 18 kalça mükemmel (%66.7) ve 9 kalça iyi (%33.3) olarak saptandı. Severin radyolojik değerlendirme kriterlerine göre 2 kalça çok iyi (%7.4), 24 kalça iyi (%88.9), 1 kalça orta (%3.7) olarak bulundu. Wiberg'in CE açısı; ortalama 22° (15°- 32°) olarak tespit edildi. Kalamchi-MacEwen avasküler nekroz sınıflaması kriterlerine göre 15 (%55.5) kalçada femur proksimalinde avasküler nekroz olan büyüme kusuru tespit edildi. Bunlardan 13 (%86.6) kalça Tip I, 2 (%13.3) kalça Tip IV idi. Çalışmamız sonuçlarının literatür ile uyumlu olduğu görüldü. Gelişimsel kalça displazisi vakalarının cerrahi tedavisinde, açık redüksiyon ve Salter'in innominate osteotomisinin birlikte uygulanması tercih edilmesi gereken bir cerrahi teknik olduğu sonucuna varıldı. Salter innominate osteotomisinin iyi bir lateral örtünme sağladığını ve 4 yaş altında opere edilen olgularda iyi sonuçlar alındığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
There are couples of surgery techniques for the anatomical and functional treatment of developmental dysplasia of the hip. Robert Bob Salter has postulated that the main problem during the treatment of developmental dysplasia of the hip as the stability of reduction and he described the innominate osteotomy at 1961. In our study, we observed the clinical and radiological results of our patients who are treated with open reduction and Salter innominate osteotomy. We aimed to discuss the success of treatment and the factors which are affecting the prognosis. 27 hips of 20 patients out of 87 patients were included in our study who meet the criteria and willing participate between 1993-2012 who treated with Salter innominate osteotomy fort he developmental dysplasia of the hip. 17 female, 3 male patients were treated. The average age was 23.7 months (16-50 months) during the treatment. The mean duration of follow up was 72.18 months (22-128 months). The average asetabular index angle was 39.1° (32°-45°) during pre operative radiological evaluation. At the post operative evaluation the average asetabular index was 15.7° (10°-22°). McKay clinical evaluation criteria, we reached 18 hips excellent (66.7%), 9 hips good (33.3%) results. Also, 2 hips (7.4%) were excellent, 24 hips (88.9%) were good results, 1 hip (3.7%) fair result according to radiological evaluation system. Wiberg's CE angle average was 22° (15°-22°). Avascular necrosis was observed in 15 hips (55.5%) according to Kalamchi MacEwen avascular necrosis criteria, 13 hips (86.6%) were type 1, 2 hips (13.3%) were type 4. Our results were in accordance with the literature. One stage operative procedure consisting of open reduction and Salter's innominate osteotomy is preferable technique for the treatment of developmental dysplasia of the hip. Salter innominate osteotomy provides good covarege for the hip adviced for the patients who are treated under 4 years of age for good results