Periferik vestibüler hastalıklarda vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller
Vestibular evoked myogenic potentials in peripheral vestibular disorders
  1. Tez No: 351307
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜMİT ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (VEMP) sternokleidomastoid (SKM) kasın tonik kontraksiyonu sırasında yüksek şiddette işitsel stimulus verilerek elde edilen elektromiyografik yanıtlardır. VEMP testi sakkül ve inferior vestibüler sinir fonksiyonunu ortaya koyan bir testtir. Bizim çalışmamızdaki amacımız Meniere hastalığında (MH), Vestibüler Nöronitte (VN) ve iyi huylu tekrarlayıcı pozisyonal baş dönmesi (BPPV) hastalığında VEMP testinin tanıda ve ayırıcı tanıdaki yerini belirleyebilmektir. Bu çalışma, kliniğimize Ekim 2012 - Ekim 2013 tarihleri arasında KBB hekimleri tarafından tanımlanmış Meniere, BPPV ve Vestibüler Nöronit tanısı konulmuş ve VEMP testi yapılmış 20-60 yaş arasındaki hastaların dosyalarının ve test sonuçlarının geriye dönük olarak incelenmesiyle yapılmıştır. VEMP cihazının sonuçlarının normalizasyonu için daha önce test yapılmış aynı yaş grubundaki sağlıklı bireyler kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Kontrol grubundan 15 hastanın 30 kulağı, BPPV grubunda 20 hastanın 21 kulağı, MH grubunda 21 hastanın 27 kulağı ve VN grubunda 15 hastanın 15 kulağı çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubunda 1 kulakta (%3,33) p13 latans uzaması saptanması haricinde patoloji saptanmamıştır. Meniere?li hasta grubunda etkilenen 6 kulakta (%28,57) VEMP cevabı elde edilememiş, 4 kulakta (%26,66) yüksek asimetri oranı (AO) saptanmış, 8 kulakta (%38,09) p13 ve/veya n23 latans uzaması ve 3 kulakta (%14,28) interlatans uzaması bulunmuş ve toplamda %51,8 oranında patolojik VEMP tespit edilmiştir. VN?li hasta grubunda ise etkilenen 2 kulakta (%13,33) VEMP cevabı elde edilememiş, 3 kulakta (%20) yüksek AO hesaplanmış, 4 kulakta (%30,76) p13 ve/veya n23 latans uzaması ve 3 kulakta (%23,07) interlatans uzaması ve toplamda %46,66 oranında VEMP patolojisi saptanmıştır. BPPV?li hasta grubunda etkilenen 2 kulakta (%9,52) VEMP cevabı elde edilememiş, 2 kulakta (%11,11) AO yüksek saptanmış, 5 kulakta (%26,31) p13 ve/veya n23 latans uzaması ve 3 kulakta (%15,78) interlatans uzaması bulunmuş ve toplamda %33,33 oranında patolojik VEMP tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vestibular Evoked Myogenic Potentials are electromyograms of tonic contracted sternocleidomastoid (SCM) muscle which are produced by loud auditory stimulus. VEMP test evaluates the saccule and inferior vestibular nevre function. In our study we intented to assess the value of VEMP testing in the diagnose and differential diagnose of Meniere Disease (MD), Vestibular Neuritis (VN) and Benign Paroxysmal Positional Vertigo Patients. In this study we evaluate the patients records retrospectively who refers to our ENT clinic and who are diagnosed definite MD, VN or BPPV by ENT clinicians from October 2012 to October 2013. Patients' ages are between 20-60. We chose the control group from healthy individuals in the same age range to whom we made VEMP test for the normalization of VEMP results. We assess the 30 ears of 15 patients in the control group, 21 ears of 20 patients in BPPV group, 15 ears of 15 patients in VN group and 27 ears of 21 patients in MD group. As a result of our study we found out that in control group only one ear had prolonged p13 latency whereas other VEMP results were normal in other healthy individuals. In the MD group there were no VEMP responses in 6 effected ear (28,7%), Furthermore, high Asymmetry Ratio (AR) in 4 ears (26,6%), prolonged p13 and/or n23 latency in 8 ears (38,09%) and prolonged interlatency in 3 ears (14,28%) were found. Total 51,8 percentage of the ears had VEMP pathology in MD group. In the VN group there were no VEMP responses in the 2 effected ears (13,33%), high AR in 3 ears (20%), prolonged p13 and/or n23 latency in 4 ears (30,76%) and prolonged interlatency in 3 ears (23,07%) were found. Total 46,66 percentage of the ears had VEMP pathology in the VN group. In the BPPV group there were no VEMP responses in the 2 effected ears (9,52%). Moreover high AR in 2 ears (11,11%), prolonged p13 and/or n23 latency in 5 ears (26,31%) and prolonged interlatency in 3 ears (15,78%) were found. Total 33,33 percentage of the ears had VEMP pathology in the BPPV group. In conclusion practicing VEMP testing in peripheral vestibular disorders is easy to use. If VEMP results are interpreted with the patients' history and physical examination, it will definetly increase the value of the diagnosis of MD, VN and BPPV. In order to understand the benefits of the VEMP testing in these diseases, studies in larger groups in long term should be carried out