Gelişimsel Kalça Displazisinde Salter osteotomisi uygulanan hastalarda prognoz üzerinde rol oynayan faktörler
Factors influencing prognosis in patients undergoing Salter osteotomy for Developmental Hip Dysplasia
  1. Tez No: 870670
  2. Yazar: EREN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Gelişimsel kalça displazisi (GKD) tedavisinde yaygın olarak kullanılan Salter osteotomisi uygulanan hastaların uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek, hastaların demografik özellikleri, radyolojik değerlendirmeler ve cerrahi müdahalenin etkileri üzerinde detaylı bir analiz yapmak, Salter osteotomisi sonuçlarının Severin ve Kalamchi-MacEwen sınıflamalarına göre kategorize edilerek başarı durumlarını belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde GKD tanısı ile Salter osteotomisi yapılmış yapılmış en az 4 yıllık takipleri olan ve takiplerinde optimal grafileri olan 58 hasta dahil edildi. Çalışmaya 58 hasta dahil edildi. Radyolojik görüntüleme üzerinden retrospektif çalışma yapıldı. Hastanın opere olduğundaki yaşı, cinsiyeti, femur başı çıkık oranı femoral osteotomi ile beraber Salter osteotomisi uygulanması veya izole Salter uygulanması, preoperatif asetabular index, çıkık tek taraflı ise CHDD incelendi.Postoperatif dönemde asetabular index, CHDD, Sharp açısı, birinci yıl, ikinci yıl üçüncü yıl ve dördüncü yıl takiplerinde asetabular index, gözyaşı damlası genişliği(GYDG),Sharp açısı, tek taraflı olgu ise CHDD değerleri ölçüldü. Hastaların takiplerinde çekilen son grafisi üzerinden Severin sınıflaması ve Kalamchi-MacEwen sınıflamasına göre sınıflandırma yapıldı. Severin Tip 1 veya Tip 2 başarılı sonuç olarak değerlendirildi. Kalamchi-McEwen sınıflamasında ise AVN olmaması ve Tip 1 AVN olması başarılı sonuç olarak kabul edildi.Diğer sonuçlar başarısız sonuç olarak kabul edildi. 58 hastadan elde edilen tüm veriler SPSS-24 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) programında çalışıldı. BULGULAR: Severin sınıflamasına göre yapılan analiz sonuçlarına göre göre başarılı 47 hasta bulunurken, başarısız 11 hasta bulunmaktadır. İstatiksel olarak analiz edildiğin Yaş (p=0,031), femur başı çıkık derecesi (p=0,314) preoperatif asetabular indeks (p=0,430), preoperatif CHDD (p=0,338), postoperatif asetabular indeks (p=0,928)Postoperatif CHDD (p=0,997), 1. yıl GYDG (p=0,712), 1. yıl asetabular indeks(p=0,077), 1. yıl CHDD (p=0,008), 2. yıl GYDG (p=0,057), 2. yıl asetabular indeks (p=0,276) 2. yıl sharp açısı (p=0,866), 2.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the long-term outcomes of patients undergoing Salter osteotomy for developmental hip dysplasia (DDH) treatment, perform a detailed analysis on patients' demographic characteristics, radiological assessments, and the effects of surgical intervention. Categorize Salter osteotomy results according to Severin and Kalamchi-McEwen classifications to determine success statuses Materials and Methods In our clinic, 58 patients with a minimum of 4 years of follow-up after Salter osteotomy for developmental hip dysplasia (DDH) were included. A retrospective study was conducted based on radiological imaging. The age and gender of the patient at the time of surgery, the rate of femoral head dislocation, whether femoral osteotomy was performed in conjunction with Salter osteotomy or isolated Salter osteotomy, preoperative acetabular index, and unilateral dislocation were examined. Postoperatively, acetabular index, center- head distance discrepancy (CHDD), Sharp angle, and acetabular index, CHDD, Sharp angle for the first year, second year, third year, and fourth-year follow-ups were measured. Classification was performed based on the last radiograph taken during the patient's follow-up, using the Severin and Kalamchi-MacEwen classifications. Severin Type 1 or Type 2 was considered a successful outcome. In the Kalamchi-McEwen classification, absence of avascular necrosis (AVN) and Type 1 AVN were considered successful outcomes. Other results were considered unsuccessful. Data obtained from 58 patients were analyzed using SPSS-24 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) program. Results: According to the Severin classification, the analysis results revealed 47 successful patients and 11 unsuccessful patients.