Bağ dokusu hastalıklarında odyovestibüler bulgular
Audiovestibular signs of connective tissue diseases
  1. Tez No: 351320
  2. Yazar: ÖZGE ÖZATA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAZKAYASI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı bağ dokusu hastalıklarından RA (Romatoid artrit) ve PEX (psödoeksfoliyasyon sendromu) hastalarında odyovestibüler sistemin ne kadar etkilendiğini araştırmak ve bu hastalıkların birbirleriyle yapısal temelde benzerliklerinin olup olmadığını ortaya koymaktır.Çalışmamızda 30 RA hastası 23 PEX hastası ve KBB'a kulak şikayetleri dışındaki nedenlerle başvuran 30 olgu kontrol olarak çalışmaya alınmıştır. Hastalara saf ses odyometri, timpanometri, akustik refleks, otoakustik emisyon (OAE) ve vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (VEMP) testleri uygulanmıştır.Çalışmamızda RA grubunda; saf ses odyometrisinde hava yolu 500, 1000, 4000 Hz frekanslarında, kemik yolu 500, 4000 Hz frekanslarında; PEX grubunda ise hava ve kemik yolunda tüm frekanslarda kontrol grubuna göre daha fazla işitme azlığı saptanmıştır. PEX grubunda işitme azlığının RA grubuna göre tüm frekanslarda artmış olduğu görülmüştür. Timpanometride basınç ve gradient değerlerinin her iki hastalık grubunda da artmış olduğu saptanmıştır. PEX grubunda ipsilateral kulakta tüm frekanslarda, kontralateral kulakta ise 500, 1000, 4000 Hz frekanslarında kontrol grubuna göre akustik refleks daha az alınmıştır. VEMP testinde RA hastalarında N1 latansının ve P1N1 amplitüdünün kontrol grubuna göre daha uzun olduğu görülmüştür. RA ve kontrol grubu OAE değerleri karşılaştırıldığında 1000, 2000 Hz frekanslarında TEOAE amplitüd değerlerinin ve 1000 Hz frekansta DPOAE değerlerinin RA grubunda daha düşük olduğu görülmüştür. PEX grubunda TEOAE amplitüd değerlerinin 1000, 1500, 2000, 3000 Hz frekanslarında kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görülmüştür. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, 1500, 2000, 3000, 4000 Hz frekanslarında DPOAE amplitüd değerlerinin PEX hastalarında daha düşük olduğu saptanmıştır.PEX ve RA'in etyopatogenezleri ve sistemik etkileri göz önüne alındığında odyovestibüler sisteminde bu şekilde etkilenmiş olabileceği kanaatine varılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show audiovestibular signs in patients affected by the connective tissue diseases which include RA (rheumatoid arthritis) and PEX (pseudoexfoliation syndrome) and to find out the similarities of structural basis with each other.In our study, the study group included 30 RA patients and 23 patients with PEX. 30 patients included as control group which had no ear disorder. All patients had audiovestibular evaluations that include pure tone audiometry, tympanometry, acoustic reflexes, otoacoustic emissions (OAE) and vestibular evoked myogenic potential (VEMP). In RA group pure tone audiometry; air conduction at 500, 1000, 4000 Hz frequencies, bone conduction at 500, 4000 Hz frequencies were having more hearing loss. than the control group. PEX group at all frequencies were having more hearing loss than the control group. In PEX group hearing loss was more than RA group at all frequencies. Tympanometry testing results showed that pressure and the gradient were increased in both disease groups compared with control group. In acoustic reflex test; all frequencies in PEX group?s ipsilateral ear and 500, 1000, 4000 Hz frequencies in RA group?s contralateral ear, the amplitude values were less than the control group. In RA patients VEMP testing; N1 latency and P1N1 amplitude was longer than the control group. When the RA group compared with control group in OAE testing, amplitüde values of TEOAE testing was decreased in RA group at 1000, 2000 Hz frequencies, and at 1000 Hz frequency, the amplitüde value was decreased in DPOAE testing. In PEX group the amplitüde values of TEOAE testing were decreased at 1000, 1500, 2000, 3000 Hz frequencies and at DPOAE testing in PEX group that compared to control group, the amplitüde values were decreased at 1500, 2000, 3000, 4000 Hz frequencies.When the systemic effects and etiopathogenesis of RA and PEX was thought; it was concluded that and audiovestibular system may be affected by this way.