Bağ dokusu hastalıklarında tırnak kıvrımı kapiller yapısının dermatoskop ile değerlendirilmesi
The assessment of nailfold capilleries structure in connective tissue diseases with dermatoscope
  1. Tez No: 422800
  2. Yazar: MURAT DOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ CEVDET ALTINYAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; bağ dokusu hastalıklarındaki tırnak kıvrımı kapiller anormalliklerini, videodermatokop kullanılarak ×20, ×30 ve ×40 büyütmelerde değerlendirmekti. Metot: Bu çalışma farklı bağ dokusu hastalıkları olan 72 hasta ve 33 sağlıklı kontrol içermekteydi. 18 hasta primer RyF'ne, 14'ü SLE'e, 12'si RA'a, 14'ü SSk'e, 7'si primer SS'e ve 7'si UCTD'e sahipti. Genişlemiş kapiller, avasküler alanlar, torsiyone-kıvrılmış kapiller, ramifiye-çalı benzeri kapiller ve hemorajiler videodermatoskop kullanılarak ×20, ×30 ve ×40 büyütmelerde değerlendirildi. Daha önce tariflendiği gibi SSkP, bu parametrelerden iki veya daha fazlasının en az tırnık kıvrımında olması şeklinde tanımlandı. Ek olarak torsiyone-kıvrılmış kapiller hariç tutularak, revize-SSkP aynı yolla tanımlandı. Bulgular: Hastaların altmış biri RyF'ne sahipti, bunların 43'de sekonder RyF'ne sahipti. SSkP %78.57 sensitivite, %96.97 spesifite gösterdi. RAlı olguların %25, primer SSli olguların %42.9'u ve UCTDlı olguların %57.1'i SSkP'ni gösterdi. Fakat primer RyFli ve SLEli olguların hiçbiri aynı paterni sergilemedi. Revize-SSkP %64.29 sensitivite, %100 spesifite gösterdi. Primer SSli olguların %28.6'sı ve UCTDlı olguların %42.9'u revize-SSkP'ni gösterdi. Fakat primer RyFli, SLEli ve RAlı olguların hiçbiri aynı paterni sergilemedi. Sağlıklı kontrollerden bir tanesi (%3) SSkP'ni gösterdi ama hiçbiri revize-SSkP'ni göstermedi. Hastalar ve sağlıklı kontroller kıyaslandığında, iki grup arasında torsiyone-kıvrılmış kapillerin saptanmasında anlamlı fark gözlemlenmedi (p>0.05). Ancak kalan dört parametrenin saptanmasında anlamlı fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to assess the nailfold capillary abnormalities in connective tissue diseases by using videodermatoscope at magnifications of ×20, ×30 and ×40. Methods: The study included seventy-two consecutive patients with different connective tissue diseases and thirty-three healthy controls. 18 patients had primer Raynaud phenomenon (RP), 14 had systemic lupus erythematosus (SLE), 12 had rheumatoid arthritis (RA), 14 had systemic sclerosis (SSc), 7 had Sjögren's syndrome (SS) and 7 had undifferentiated connective tissue disease (UCTD). Enlarged capillaries, avascular areas, tortuous-twisted capillaries, ramified-bushy like capillaries and haemorrhages were evaluated by using videodermatoscope at magnifications of ×20, ×30 and ×40. The presence of two or more these parameters in at least two nailfolds was defined as scleroderma pattern (SScP) which was identified previously. Also excluding tortuous-twisted capillaries, the revised-SScP was defined again with the same way. Results: Sixty-one of patients had RP and 43 of them had seconder RP. The SScP exhibited a sensitivity of 78.57% and a specificity of 96.97%. 25% of cases with RA, 42.9% of cases with primer SS and 57.1% of UCTD showed the SScP. But none of the cases with primer RP and SLE exhibited the same pattern. The revised-SScP exhibited a sensitivity of 64.29% and a specificity of 100%. 28.6% of cases with primer SS and 42.9% of UCTD showed the revised-SScP. But none of the cases with primer RP, SLE and RA exhibited the same pattern. One (3%) of the healty controls showed the SScP but none of them showed revised-SScP. No statistically significant difference was observed (p>0.05), when comparing the patients and healthy controls in terms of determining tortuous-twisted capillaries. However, there was a statistically significant difference to determine the remaining four parameters (p0.05).