İnterstisyel akciğer hastalıklarında lenfosit hakim bronkoalveolar lavajın hastalık yönetimine ve tedaviye katkısı
Contribution of lymphocyte-dominant bronchoalveolar lavage to disease management and treatment in interstitial lung diseases
  1. Tez No: 619455
  2. Yazar: FATİH ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ECE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaçlar: Bronkoalveolar lavaj (BAL); klinik, laboratuvar ve radyolojik yöntemlerle beraber kullanıldığı zaman interstisyel akciğer hastalıklarında tanıya yardımcı yöntemlerden biridir. BAL'da lenfosit hakimiyeti spesifik tanı koymak, ayırıcı tanı spektrumunu daraltmak ve tedaviye yanıtı öngörebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Çalışmamızda lenfosit hakim BAL'ın hastalık yönetimine katkısını ve tedaviye yanıtını değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya interstisyel akciğer hastalığı ön tanısı ile BAL yapılmış, BAL'da lenfosit hücre hakimiyeti saptanan hastalar (n=75) alındı. Hastaların demografik bilgileri ile laboratuvar, spirometrik, radyolojik bulguları ve BAL sonuçları analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %46,7'si erkekti ve yaş ortalamaları 49,81±15,66 (18-78) idi. Hastaların çoğunluğu sarkoidoz (n=26), hipersensitivite pnömonisi (n=11) ve idiyopatik interstisyel pnömoni (n=10) tanısı aldı ancak %4'üne herhangi bir tanı konulamadı. İdiyopatik interstisyel pnömoni ve bağ dokusu hastalığı ilişkili interstsiyel akciğer hastalığı tanılı hastalarda BAL'da eozinofil oranı daha yüksekti (p=0,006). Sarkoidoz hastalarının hiçbirinde BAL'da eozinofil hakimiyeti ve mikst patern görülmedi (p=0,006, p=0,049). BAL'da eozinofil hakimiyeti, konsolidasyon paterni olan hastalarda daha fazla idi (p=0,006). Konsolidasyon ve retiküler paterni olan hastalarda BAL'da mikst patern fazla iken; nodüler paterni olan hastaların hiçbirinde BAL'da mikst patern izlenmedi (p=0,018). Hastaların %58,3'üne steroid tedavisi verildi. Steroid tedavisine yanıtla ilgili BAL sonuçlarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı. Buzlu cam ve nodüler paterni olan hastaların tedaviye yanıtı daha iyiydi (p=0,021). Tedaviye iyi yanıt veren hastalarda; ilk 6 aylık takipte FVC değerleri, 6-12 aylık takipte ise DLCO değerleri daha yüksek bulundu (p=0,031, p=0,076). Sonuçlar: BAL uygun teknikle yapıldığında ve klinik, laboratuvar ve radyolojik yöntemlerle birleştirildiğinde tanısal olabilmektedir. Sarkoidoz tanısında BAL'da sadece lenfosit hakimiyeti görülmesi tanıya yardımcı olmaktadır. BAL'da hangi hücre hakimiyeti olursa olsun tedaviye yanıtı öngörmemektedir. Tedaviye yanıtın değerlendirilmesi için ilk 6 ayda FVC, 6-12. ayda DLCO ile takip edilmesi daha uygun görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: BAL is one of the diagnostic methods in interstitial lung diseases when used together with clinical, laboratory and radiological methods. Lymphocyte-dominant BAL is used to make a specific diagnosis, to narrow the differential diagnosis spectrum and to predict the response to treatment. In this study, we aimed to evaluate the contribution of lymphocyte-dominat BAL to disease management and response to treatment. Patients and Methods: Patients who were pre-diagnosed with interstitial lung disease and have lymphocyte-dominant BAL (n=75) were included in the study. Patient's demographic data, laboratory, spirometric, radiological findings and BAL results were analyzed. Results: Percentage of the male patients included in the study was 46,7% and the mean age was 49,81±15,66 (18-78). The majority of the patients were diagnosed as sarcoidosis (n=26), hypersensitivity pneumonia (n=11) and idiopathic interstitial pneumonia (n=10). But 4% of the total patients could not be diagnosed. The rate of eosinophils in BAL was higher in patients diagnosed with idiopathic interstitial pneumonia and connective tissue disease-related interstitial lung disease (p=0,006). None of the BAL result of sarcoidosis patients was eosinophil dominant and mixed pattern (p=0,006, p=0,049). Eosinophil dominant BAL was higher in patients with consolidation pattern (p=0,006). Mixed pattern was higher in BAL with patients who has consolidation and reticular pattern; mixed pattern was not observed in BAL in any of the patients with nodular pattern (p=0,018). 58.3% of the patients were received steroid treatment. There was no statistically significant difference in BAL results related to steroid treatment. Patients with ground-glass and nodular pattern had better response to treatment (p=0,021). FVC were higher in the first 6 months and DLCO were higher in the 6-12 months follow-up in patients who responded well to teratment (p=0,031, p=0,076). Conclusion: BAL can be diagnostic when performed with appropriate technique and combined with clinical, laboratory and radiological methods. Only lymphocyte predominance in BAL in the diagnosis of sarcoidosis is helpful. Regardless of cell type predominancy, BAL does not predict response to treatment. In order to evaluate the response to treatment, it is more appropriate to follow the patients with FVC in the first 6 months and DLCO in 6-12 months.