İntravenöz parasetamol ve lidokainin rokuronyumun neden olduğu enjeksiyon ağrısı üzerine etkisi
The effect of intravenous paracetamol and lidocaine on rocuronium-induced injection pain
  1. Tez No: 351321
  2. Yazar: GÜLNAZ ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ARZU KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Rokuronyumun indüklediği enjeksiyon ağrısına intravenöz parasetamol etkisininin lidokain ile karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında, elektif cerrahi planlanan 180 hasta, prospektif, randomize, çift-kör, plasebo kontrollü çalışmaya dahil edildi. Hastaların sol el sırtına 20 G kanül intravenöz (iv) olarak yerleştirildi ve Ringer laktat solüsyonu 100 mL/s infüze edildi. Beş dakika sonra infüzyon sonlandırıldı ve sol kol 15 saniye süreyle eleve edilerek venöz kanın yerçekimi etkisinde boşaltılması sağlandı. Sol üst kola uygulanan bir pnömatik turnike ile venöz oklüzyon sağlanarak ön tedavi solüsyonlarından biri, normal salin 5 mL (grup K, n=60), eş volümde lidokain 40 mg (grup L, n=60), parasetamol 50 mg (grup P, n=60), 10 saniyede iv verildi. Hastaların yaşadıkları ağrı şiddeti 4-nokta sözel değerlendirme skalası kullanılarak değerlendirildi. İki dakika sonra, venöz oklüzyon sonlandırıldı ve hastalara 0.06 mg/kg roküronyum bromür iv yolla 10 saniye sürede verildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the effect of intravenous paracetamol on rocuronium-induced injection pain with that of lidocaine was aimed.Materials and Methods: One hundred and eighty patients scheduled for elective surgery under general anesthesia were recruited to this prospective, randomized, double-blinded, placebo-controlled study. A 20-gauge cannula was inserted into a vein on the dorsum of the patient?s left hand and lactated Ringer?s solution was infused at 100 mL/h. After 5 minutes, infusion was stopped and the left arm of the patient?s was elevated for 15 seconds for gravity of venous blood. While venous occlusion was applied to the left upper arm using a pneumatic tourniquet, one of the pretreatment solutions, normal saline 5 mL (group C, n=60), or equal volume of lidocaine 40 mg (group L, n=60), paracetamol 50 mg (group P, n=60), was injected over a period of 10 seconds. The intensity of the pain was assessed using a 4-point verbal rating scale. After 2 minutes, the venous occlusion was released and the patients received 0.06 mg/kg rocuronium bromide over 10 seconds.