Pseudomonas aeruginosa ve acinetobacter baumannii izolatlarında metallobetalaktamaz ve indüklenebilir betalaktamaz varlığı, biofilm oluşumu ve çeşitli antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
The presence of metallo-beta-lactamase and inducible beta-lactamase, biofilm formation and antibiotic susceptibility of pseudomonas aeruginosa and acinetobacter baumannii isolates.
- Tez No: 351331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TEOMAN APAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamıza hastanemizde Ocak 2010 ve Haziran 2011 tarihleri arasında çeşitli materyallerden izole edilen 52 P. aeruginosa ve 48 A. baumannii olmak üzere toplam 100 bakteri alınmıştır.Bakterilerin tanımlanması standart klinik mikrobiyolojik yöntemler ile yapılmış, bu yöntemlere ek olarak daha iyi tanımlamanın yapılaması için API 20NE (Biomerieux) sistemleri kullanılmıştır. Bakterilerin invitro koşullarda antibiyotiklere direnç durumları Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) önerileri doğrultusunda disk difüzyon yöntemi ile belirlendi. Metallobetalaktamaz (MBL) üretiminde diğer fenotipik yöntemlere göre daha duyarlı olduğu düşünülen kombine disk yöntemi kullanıldı. İndüklenebilir betalaktamaz (İBL) araştırılırken Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile yapılan rutin antibiyotik duyarlılık testinde uygun disk dizilimi sağlanarak direkt indüksiyon testi yapıldı ve çalışmaya seftazidim ve sefotaksim duyarlı olan suşlar alındı. Pseudomonas aeruginosa ve Acinetobacter baumannii suşlarında biyofilm oluşumu kantitatif yöntemle incelendi.P. aeruginosa suşlarının % 32.7'si imipenem, % 100'ü amoksisilinklavulonik asit, % 34.6`sı amikasin, % 32.7'si seftazidim, % 51.9'u siprofloksasin, % 38.5' i sefepim, % 82.7'si sefotaksim, % 26.9'u gentamisin, % 98.1`i tigesiklin, % 100 `ü piparasilin-tazobaktama dirençliydi. A. baumannii suşlarının ise % 70.8'i imipenem, % 95.8'i amoksisilinklavulonik asit, % 77.1`i amikasin, % 85.4'ü seftazidim, % 91.7'si siprofloksasin, % 83.3'ü sefepim, % 91.7'si sefotaksim, % 47.9' u gentamisin, % 25`i tigesiklin, % 75`i piparasilin-tazobaktama dirençliydi.Metallobetalaktamaz üretimi açısından bakteriler incelendiğinde; 52 P. aeruginosa suşunun (n=14) %26.9' unda MBL pozitif idi. 48 A. baumannii suşunda ise (n=31) %64.6 MBL üretimi saptandı.
Özet (Çeviri)
The study of various materials at our hospital between January 2010 and June 2011 isolated from 52 P. aeruginosa and 48 A. baumannii were included a total of 100 bacteria.Identification of bacteria made by standard clinical microbiological methods, in addition to these methods being done to better define the API 20NE for (Biomerieux) systems are used. Bacterial resistance to antibiotics in vitro conditions, Clinical and Laboratory Standards Institute states (CLSI) was determined by disk diffusion method according to proposals. Metallobetalactamase (MBL) production, are thought to be more sensitive than other phenotypic methods combined disk method was used. Inducible beta-lactamase (IBL), investigating the Kirby-Bauer disk diffusion method for routine antibiotic susceptibility testing with the appropriate providing direct induction test was performed on the disk array and the strains in the study were sensitive to ceftazidime and cefotaxime. Biofilm formation of Pseudomonas aeruginosa and Acinetobacter baumannii strains studied in quantitative.P. aeruginosa was resistant of 32.7% to imipenem, 100% to amoksisilinklavulonik acid, 34.6% to amikacin, 32.7% to ceftazidime, 51.9% to ciprofloxacin, 38.5% to cefepime, 82.7% to cefotaxime, 26.9% to gentamicin, 98.1% to tigecycline and 100% to piparasilin-tazobactam. A.baumannii was resistant of 70.8% to imipenem, 95.8% to amoksisilinklavulonik acid, 77.1% to amikacin, 85.4% to ceftazidime, 91.7% to ciprofloxacin, 83.3% to cefepime, 91.7% to cefotaxime, 247.9% to gentamicin, 25% to tigecycline and 75% to piparasilin-tazobactam.A bacterium for the production of MBL is examined strains of P. aeruginosa 26.9% and strains of A. baumannii were present. A. baumannii strain (n = 31) was 64.6% MBL production.