Rokuronyum enjeksiyon ağrısının önlenmesinde lidokain ve petidinin etkinliklerinin turnike yöntemi ile karşılaştırılması
The comparation of the effectiviness of lidokain and petidin on the prevention of rocuronium i̇njection pain using tourniquet technique
  1. Tez No: 351330
  2. Yazar: HAKAN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNASE BÜYÜKKOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; turnike yöntemi kullanılarak, rokuronyum enjeksiyon ağrısının önlenmesinde lidokain ve petidin ön ilaç uygulamalarının etkinliklerinin, kontrol grubu ile karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemiz Lokal Etik Komite onayı alındıktan sonra, elektif olarak genel anestezi altında opere olacak olan ASA I-II sınıfı 180 hasta dahil edildi ve randomize olarak 3 gruba (n=60) ayrıldı. Hastaların damar yolu açıldıktan ve monitörize edildikten sonra, üst kola bağlanan ve 70 mmHg basınçla şişirilen bir pnömotik turnike ile venöz oklüzyon sağlandı. Grup K (Kontrol grubu) hastalara 2 ml %0.9 NaCl, Grup L'ye (Lidokain grubu) 2 ml (40 mg) %2 lidokain ve Grup P'ye (Petidin grubu) %0.9 NaCl ile 2 ml hacme tamamlanmış (40 mg) %5 petidin yapıldı. Venöz oklüzyon, solüsyonların enjeksiyonundan 2 dakika sonra; turnike indirilerek sonlandırıldı. Rokuronyum 0.06 mg/kg (priming doz) verilerek hastanın enjeksiyona bağlı ağrısı 4 noktalı ağrı skala ile değerlendirildi. Hastalarda rokuronyumun priming dozu uygulamasından sonra meydana gelen yan etkiler kaydedildi. Daha sonra hastaların anestezi indüksiyonu, 5 mg/kg tiyopental ve rokuronyumun dozu 0.6 mg/kg olan indüksiyon dozuna tamamlanarak sağlandı. Hastaların rokuronyumun entübasyon dozunun (0.54 mg/kg) enjeksiyona bağlı ağrısı 4 noktalı kol çekme ağrı skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of Lidocaine and Pethidine aganist rocuronium injection pain by using tourniquet techniqueMaterials and Methods: After approval of Kırıkkale University Ethics Comitte, 180, ASA I, II physical status patient who underwent elective surgery with general anaesthesia were included in the study. Patients were randomly separated in to 3 groups (n:60). After right intravenous cannulation and routine monitoring, venous occlusion was achieved with pneumatic tourniquet that placed in the upper arm and holded up to 70 mmHg pressure. In group C ( Control group ): 2 ml 0.9 % NaCl, Group L ( Lidocaine group ): 2ml 2% lidocaine, Group P (Pethidine group): 2 ml of 5 % pethidine and 0.9 % NaCl mixture were administered. Venous occlusion was ended 2 minutes after the injection of the solutions. Rocuronium 0.06 mg/kg (priming dose ) was administered and injection pain was evaluated by 4 points pain scale. Side effects due to injection were also noted. Then anaesthesia induction was made with 5 mg/kg thiopental and rocuronium dose was completed to 0.6 mg/kg. Post injection pain after intubation dose (0.54 mg/kg) of rocuronium was evaluated by 4 points withdrawal pain scale.