Harran ovası Gap sulama alanı içerisinde kalan tarla topraklarının mikrofungus florası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35134
  2. Yazar: AYŞE DİLEK AZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET HASENEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu çalışmada Harran Ovası GAP sulama alanı içerisinde kalan tarla topraklarının mikrofungus florası kalitatif ve kantitatif olarak araştırılmıştır. Araştırmada 203 toprak örneğinin“Toprağı Sulandırma”ve“Toprağı Yıkama* metodlanyla incilenmesi sonucu toplam 3102 izolat elde edilmiştir. Bu izolatların teşhislerinin yapılması sonucu 133 ayrı tür ve varyete, ayrıca 23 ayn steril fungus elde edilmiştir. Bunların 1 1 tanesi Mucorales, 2 tanesi Eurotiales, 3 tanesi Sphaeriales, 3 tanesi Sphaeropsidales 1 14 tanesi Moniliales takımlarına aittir. Bölge topraklarında tür sayısı bakımından en zengin cinsler sırasıyla Aspergillus, Penicillium, Acremonium, Fusarium, Gliomastix, Paecilomyces ve Cladosporium 'dur. Toprakta yaygınlık bakımından ise ”Toprağı Sulandırma“ metodunda en fazla koloni oluşturan taksonlar sırasıyla Penicillium, Aspergillus, Beauveria, Cladosporium, Steril 8, Paecilomyces, Steril 3 ve Acremonium 'dur. Elde edilen türler arasında ise en yaygın olanlar sırasıyla Penicillium canascens, Penicillium verrucosum var. cyclopium, Penicillium jenseni, Penicillium expansum, Penicillium clavigerum, Penicillium brevi-compactüm, Aspergillus niger, Aspergillus alliaceus, Beauveria alba, Paecilomyces lilacinus, Aspergillus sclerotium, Beauveria brongniartii ve Aspergillus versicolor 'dur. ”Toprağı Sulandırma" metodundan elde edilen sayım sonuçlarına göre 1 g fırın kurusu toprağa karşılık gelen taze toprakta ortalama 36840 birim mikrofungus bulunmuştur. Araştırma alanı topraklarının kantitatif olarak fakir, tür sayısı bakımından oldukça zengin mikrofungus florasına sahiptir. Bu taksonları oluşturan türlerin büyük çoğunluğu kozmopolit türler olmakla beraber, bölgenin ekolojik şartlarına uygun ve bunun sonucu olarak yaygın bir dağılım gösteren örneklerde bulunmaktadır. Tür zenginliği bakımından Aspergillus cinsinin birinci sırada olması bölgenin sıcak bir iklimi sahip olmasından dolayıdır.
Özet (Çeviri)
\ 11 SUMMARY In this study, microfungi flora of field soils to be irrigated by GAP in Harran Plane were qualitatively and quantitatively investigated. By using“Soil Dilution Plate”and“Soil Washing”methods, totally 3102 of microfungi isolates were obtained from 203 soil samples. On identification of these isolates, 133 species and variates plus 23 different sterile fungi were found. Distribution of these fungi amoung orders was as fallow: 1 1 of Mucorales, 2 of Eurotiales, 3 of Sphaeriales, 3 of Sphaeropsidales 1 14 of Moniliales. The genera wich are represented by excess species numbers were Aspergillus, Penicillium, Acremonium, Fusarium, Gliomastix, Paecilomyces and Cladosporium respectively wehereas the most populated taxa, that is the most abundant colony forming ones in“Soil Dilution Plate”method, were Penicillium, Aspergillus, Beauveria, Cladosporium, Steril 8, Paecilomyces, Steril 3 and Acremonium respectively. The most common species were Penicillium canascens, Penicillium verrucosum var. cyclopium, Penicillium jenseni, Penicillium expansum, Penicillium clavigerum, Penicillium brevi-compactum, Aspergillus niger, Aspergillus alliaceus, Beauveria alba, Paecilomyces lilacinus, Aspergilluss sclerotium, Beauveria brongniartii and Aspergillus versicolor. According to results from“Soil Dilution Plate”method, in a fresh soil bulk equivalent to one gram of oven-dried soil, avarage 36840 units of microfungi were estimated. The investigated soils have a poor microfungi frequency but they have a rather rich species composition. Althought most of the species encountered in the flora are cosmopolitan and have worldwide spread there are also many samples fitting to ecological conditions of the area therefore showing wide distribution. The fact that Aspergillus was the first in respect to species number is due to the hot climate of the district.