Erzurum il merkezinde katı atık verilerinin değerlendirilmesi katı atık toplama ve taşıma optimizasyonu
  1. Tez No: 35133
  2. Yazar: FİKRET BÜYÜKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Katı atıklar.Türkiye'nin tüm yerleşim birimlerinde olduğu gibi Erzurum kent merkezinde de önemli çevre sorunlarından biridir. Bu çalışmanın amacı Erzurum kent merkezindeki katı atık verilerinin kullanılarak toplama, taşıma, değerlendirme ve bertarafı için sistem belirlemesidir. İlk olarak bazı belediyelerle yapılan yazışmalarda elde edilen verilerin karşılaştırılması sonucunda Erzurum Belediyesi'nde katı atıkların toplanması ve taşınmasında verimin düşük, maliyetin yüksek olduğu belirlenmiştir. EPA( Enviromental Protection Agency) yöntemiyle belirlenen 1/25.000 ölçekli haritanın i46-b1 Paftasının x (97-99) ve y(25-26) koordinatlarında bulunan Dolmaç Bayırı sırtı mevkiinde kurulacak tesislere yapılacak 12.420.000.000.TL yatırım ve 43.840.000.000 TL işletme masrafı ile 175. 908. 660. 000. TL geri kazanım geliri sonucunda yıllık 11 9. 648. 660. 000. TL net ^elir elde edilebilecektir. Bunun yanında geri kazanılacak kağıt ve karton ile yıllık 620 bin ağaç ve 124 hektar ormanlık alan kurtarabilecektir. Ayrıca, mevcut düzensiz katı atık depolama alanının düzenlenerek doğaya kazandırılması ile Erzurum kenti hem önemli bir çevre sorunundan kurtarılacak, hem de bir mesire yerine sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Solid wastes are one of the Important environmental problems In the centre of Erzurum as well as other urban "areas of Turkey. The purpose of this study is to determine a system tor collecting, transporting, making use and disposing the solid waste İn Erzurum, using the data of solid wastes. First of all,it was determined that In the collecting and transporting of the solid wastes by Erzurum municipality the cost is high and the profit is law, by companing the data abtained from the studies by Erzurum municipality. A net profit of 119.648.660.000 U will be provided from the waste treatment plant which will be established in the section of 146-bl of the coordinates of x (97-99) and y (25-26) in the map with 1/25.000 on Dolmaçbayjrjsjrtı detarmined by the method of EPA. The establishment and the operation cost will be 12.420.000.000 U and 43.840.000.000 U respectively with an income of 175.908.660.000U giving a net profit of 119.648.660.000 U. In addition, 620 thousand of trees and 124 ha forest will have been saved by recovery of papers and carton. Moreover, Erzurum area will get rid of an important environmental problem and also will have a picnic area by redesigning and cleaning the present waste stange area.