Esmer, Siyah-Alaca, Sarı-Alaca ve Doğu Anadolu kırmızısı sığır ırklarının bazı polimorfik kan ve süt proteinleri bakımından genetik yapısı ve bazı verim özelliklerine göre bunların farklılıkları
- Tez No: 35135
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiffliği'inde yetiştirilen; Esmer, Siyah-Alaca, San-Alaca sığırların transferlin (Tf), hemoglobin (Hb), alfa-kazein (Ogj-Cn) beta-kazein (p-Cn), kappa-kazein (ıc-Cn) ve beta-laktoglobulin (p-Lg) biyokimyasal polimorfik sistemleri bakmandan genetik yapısı ve bazı verim özelliklerine göre bunların farklılıkları araştırılmıştır. Ayrıca Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen Doğu Anadolu Kırmızısı ırkı sığırların Tf ve Hb bryokimyasal polimorfik sistemleri bakımından genetik yapısı incelenmiştir. Tf fenotiplerinin tayininde horizantal nişasta-jel ve poliakrilamid-jel elektroforezi, Hb, Cn (otgi, p, K) ve p-Lg fenotiplerinin tayininde ise horizantal nişasta-jel elektroforezi metodlan kullanılmıştır. Sryah-Alacada; Tf AA, Tf DD, Tf EE, Tf AD, Tf DE, Tf AE, Esmer ve San-Alacada; Tf AA, Tf DD, Tf AD, Tf DE, Tf AE, Doğu Anadolu Kırmızısında; Tf AA, Tf DD, Tf EE, Tf AD, Tf DE, Tf AB, Tf AF, Tf AH, Tf BF, Tf BD, Tf DF, Tf FH, Tf FF ve Tf HH olmak üzere toplam 15 fenotip gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetic Structure of Several Polymorphic Blood and Milk Proteins of Brown-Swiss, Holstein, Simmental and Eastern Anatolian Red Cattle Breeds and Their Differences According to Several Production Traits Genetic structures of transferrin (Tf), haemoglobin (Hb), alfa-casein (Ogi-Cn), beta-casein (P-Cn), kappa-casein (tc-Cn) and beta-lactoglobulin (P-Lg) biochemical polymorphic systems and differences among these according to several production traits of Brown-Swiss, Holstein and Simmental cattle reared in the research Farm of Agricultural college at Atatürk University were studied. In addiation, the genetic structures of Hb and Tf biochemical polymorphic systems of Eastern Anatolian Red cattle readred in the Erzurum Eastern Anatolian Agricultural Research Institute were investigated. The horizantal strach and polyacrilamid-gel electrophoresis methods were also used of the Tf, but in the analysis of Hb, Cn (otgi, p, k), p-Lg the starch-gel electrophoresis was applied. The total of 15 Tf phenotypes belong to Tf AA, Tf DD, Tf EE, Tf AD, Tf DE, Tf AE in Holstein, Tf AA, Tf DD, Tf AD, Tf DE, Tf AE in Brown-Swiss and Simmental, Tf AA, Tf DD, Tf EE, Tf AD, Tf DE, Tf AB, Tf AF, Tf AH, Tf BF, Tf BD, Tf DF, Tf FH, Tf FF, Tf HH in Eastern Anatolian Red cattle were observed.