Koroner arter ektazililerin kardeş kromatid değişimi (SCE) ve detoksifikasyon enzim gen polimorfizmleri yönünden eğerlendirilmesi
Evaluation of coronary artery ectasia via sister chromosome exchange (SCE) and gene polymorphisms of detoxification enzymes
- Tez No: 351349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFKAN UZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Cardiology, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Koroner arter ektazisi (KAE), koroner arterlerin lokal veya genel anevrizmal genişlemeleridir. Çalışmamızda, Koroner Arter Ektazi (KAE) vakalarında detoksifikasyon enzimlerinden Glutatyon S-Transferaz (GST) enzim ailesinin GSTM1, T1, P1 genlerindeki polimorfizmlerin analizi amaçlanmıştır. Ayrıca bu vakaların Kardeş Kromatid Değişim (KKD) sayıları ile GST enzim seviyeleri biyokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız KAE tanısı almış 90 vaka ile bunlarla yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 91 kontrol bireyi ile gerçekleştirilmiştir. DNA izolasyonları yapılan çalışma gruplarında PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction-Restriction Fragment Length Polymorphism) metodu kullanılarak polimorfizmler analiz edildi. Ayrıca heparinize halde alınan kanlarda KKD sıklığını değerlendirmek için kültürler oluşturuldu ve oluşturulan preparatlar değerlendirildi. KAE ve kontrol grubundan elde edilen serumlarda ise biyokimyasal olarak GST enzim seviyesi analiz edildi. Çalışma grubu ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, risk faktörleri, biyokimyasal ve ekokardiyografik özellikler açısından anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Coronary artery ectasia (CAE) is defined as local or generalized aneurysmal dilatation of the coronary arteries. The aim of this study was to analyze gene polymorphisms of enzyme family of Glutathione S-Transferase GSTM1, T1, P1 of detoxification enzymes in cases with coronary artery ectasia (CAE) as well as the level of GST enzyme and Sister Choromatid Exchange (SCE) frequency were evaluated. Our study was carried out in a total of 90 cases diagnosed with CAE and a total of 91 population-matched healty controls in respect to age and genders. After DNA isolation, polymorphisms were analyze using Polymerase Chain Reaction-Restriction Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP) methods. In addition, to evaluate the frequency of SCE, the cell cultures were employed and praparets were examined. The levels of GST enzymes was analyzed biochemicaly in serums obtained from subjects. No significant differences were obtained in terms of age, genders, risk factors, biochemical parameters and echocardiographic characteristics between study and control groups (p>0,05).