Wıjma doğum beklentisi /deneyimi ölçeği B versiyonu'nun geçerlik ve güvenirlik çalışması
The study on the reliability and validity of the turkish form of scale B version of the wijma delivery expectancy/experience questionnaire
  1. Tez No: 351348
  2. Yazar: EMİNE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı doğum eylemi sırasında ve sonrasında doğuma ilişkin yaşanan korkunun düzeyini belirlemek üzere Klaas ve Barbro Wijma tarafından geliştirilmiş olan Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ)- B Versiyonu'nun Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Araştırmanın örneklem kapsamına, Şubat 2013 ? Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde normal spontan doğum yapan, araştırma kriterlerine uygun, 300 lohusa alındı. Veri toplama araçları kadınlara karşılıklı görüşme yöntemiyle uygulandı. Wijma Doğum Beklentisi/ Deneyimi Ölçeği (W-DEQ)-B Versiyonu'nun güvenirliğinin belirlenmesi iç tutarlılık ve madde toplam korelasyonları yöntemleri kullanılarak yapıldı. Ölçeğinin Cronbach Alfa değeri 0.88 (yüksek derecede güvenilir) bulundu. Ölçeğin ölçüte bağlı geçerliği, alt-üst grup ortalamalarına dayalı madde analizi ve eş zaman geçerliği yolu ile belirlendi. Üst gruptaki madde puan ortalamaları ile alt gruptaki madde puan ortalamaları incelendiğinde aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (z= -11,09; p = 0,00). Bu analiz sonucunda W-DEQ-B Versiyonunun iç ölçüt geçerliği olduğu, ölçeğin doğum korkusuna ilişkin ölçülmek istenen davranışları ölçebildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to make the reliability and Turkish validity study of the Wijma Birth expectation/experience scale, Version B, (W-DEQ), developed by Klaas and Barbro Wijma, to define the level of fear after or during giving birth. 300 puerperants, who were suitable for the research's criterias and having a natural spontan birth at İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hospital between the dates Feb.13-Apr.13. were included in the sample of the research. Data query tools were exercised in women by an interviewing method. Defining reliability of the W-DEQ was implemented by the method of an internal consistency and agent total corelations. The Cronbach Alfa rate of its scale was found 0,88 (high reliable) The validity of the scale, associated with the criterion, was determined by the way of synchro-reliability and the agent analysis based on high-low group average. The differences between the average of an agent score in High group and the average of an agent score in low group was found a statistically significant when they were analysed (z=-11,09; p=0,00). As a result of this analysis, it was determined that W-DEQ Version B had an internal criterion reliability and it was able to measure the behavours about the natal fear to be measured. The correlations of EŞÖ & DASÖ were considered by W-DEQ Version B to define the synchro-reliability and it was found there was a middle-sized relation between and DASÖ & EŞÖ with the W-DEQ version B. All of those correlations were found a statistically significant (p < 0,01). As a result, it was defined that Turkish form of W-DEQ version B was a reliable and a valid method to measure a degree of a natal fear for puerperants. It is adviced that, in the researhes for after, W-DEQ version B should be applied for groups having different sociodemographic attributes and the validity and the reliability of it in these groups should be focused.