Mobbing'in (bezdiri) sağlık çalışanları üzerine etkileri
The effects of mobbing (bullying) on health employes
  1. Tez No: 351360
  2. Yazar: NERİMAN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma Balıkesir ili, Atatürk Devlet Hastanesi?nde Mobbing?in (Bezdiri) sağlık çalışanları üzerine etkilerini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın ön hazırlık çalışmaları Aralık 2012- Ocak 2013 tarihleri arasında tamamlanarak, 28 Ocak 2013 ve 28 Mart 2013 tarihleri arasında veri toplama işlemi yapılmış; Nisan- Mayıs- Haziran 2013 tarihleri arasında ise veri girişi, analizler ve tez yazımı gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni, Balıkesir ilindeki, Atatürk Devlet Hastanesi?nde aktif olarak çalışan 911 kişi?dir. Çalışmanın örneklemini, evreninin belli olduğu durumlarda örneklem hesaplama formülü kullanılarak elde edilen 238 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sağlık personelinin sosyo demografik özelliklerini, mobbing davranışı ile karşılaşma durumlarını ve mobbing davranışının etkilerini belirlemek için hazırlanmış olan, üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 19,0 (Statistical Package for the Social Sciences) Windows programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı-yüzdelik hesaplamalrı ve ki kare önemlilik testi kullanılmıştır. Çalışmada, sağlık çalışanlarının farklı sıklıklarda mobbing davranışına maruz kaldıkları ve mobbing?in etkilerini zaman zaman yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Görgülü, N. , `Mobbing (bulling) The effects of health employes? behavior. Okan University of Health Sciences, Institute of health management Master?s Thesis. İstanbul, 2013. Consultant: Assistant Professor Doctor Kerime Derya Beydağ. The research was made as cross-sectional and descriptive in order to examine the effects of mobbing (bulling) on health employees in Atatürk State Hospital in Balıkesir city. Preliminary of the study was completed in December 2012 - January 2013, collecting data was made on January 28-2013 and March 28-2013 and between April, May and June 2013 data entry, analyses and writing of thesis was made. Research universe is 911 people who work as actively in Atatürk State Hospital in Balıkesir city. The sample of research consists 238 health employees who were obtained by using sample costing formula on situations in which the universe is definite. While collecting the data, socio-demographic properties of health personnel, public survey which is consisted 3 section in order to define the effects between mobbing behavior and encountering situations. The data obtained after the research was analyzed with SPSS 19,0 Windows program (Statistical Package fort he Social Sciences). While assessing the data, number-percentage counting and chi-square importance test was used. In the study, it was determined that health employees were exposed to mobbing behaviors in different frequencies and had effects of mobbing from time to time.