İzmir ilinde kesme çiçek yetiştiriciliği yapılan seraların çalışma ortamlarının iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in working environments in greenhouses where cut flowers are produced in Izmir province
  1. Tez No: 984704
  2. Yazar: MEHMET EGEMEN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK KÜÇÜKYUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma seralarda çalışma ortamlarında iş sağlığı ve güvenliğini durumunu belirlemek için İzmir ili Balçova ilçesi İnciraltı mahallesinde 2024 yılında yürütülmüştür. Bunun için 20 üretici belirlenmiş 5 farkı konuda farkındalıkları belirlemek için anket hazırlanmıştır. Anket türleri sağlık, makin/ekipman, fiziksel, kimyasal ve psikolojik-sosyolojik konuları kapsamaktadır. Anketler seralar ziyaret edilerek üreticilerle yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarına göre seralarda ilaçlamadan sonra el ve vücut temizliği konularına (%70 oranında) dikkat edildiği belirlenmiştir. Seraya yeni bir makine/ekipman alındığında kullanma kılavuzu okunması veya eğitim alınması sorularına yüksek oranda evet denilse de bu eğitimleri uzmandan eğitim alınmadığı, bunları kendinden önceki birilerinden öğrendiği anlaşılmaktadır. Özellikle ilaçlama sırasında kişisel koruyucu donanımları kullandığını beyan etseler bile uygulamada bunun pek gerçekleşmediği görülmüştür. İşyerinde“bezdiri (mobbing) nedir?”sorusuna %60 ile hayır cevabı verilirken, çalışma ortamlarının genelde stresli olduğunu beyan etmişlerdir. Yürütülen bu çalışma sonunda elde edilen ve yorumlanan veriler ışığında, İzmir ili Balçova ilçesi İnciraltı mahallesinde yer alan seralarda çalışanlara ve sera sahiplerine iş sağlığı ve güvenliği yönünden yoğun bir şekilde eğitim verilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in 2024 in the İnciraltı village of Balçova district of Izmir province to determine the occupational health and safety status in greenhouse work environments. For this purpose, 20 growers were determined and a survey was prepared to determine awareness on 5 different topics. The survey types cover health, machinery/equipment, physical, chemical and psychological-sociological issues. The surveys were conducted face to face with the producers by visiting the greenhouses. According to the survey results, it was determined that attention was paid to hand and body cleaning issues (70%) after spraying in greenhouses. Although a high percentage of people answered yes to the questions of reading the user manual or receiving training when a new machine/equipment was purchased for the greenhouse, it was understood that the training was not received from an expert and that they learned it from someone before them. It was observed that even if they declared that they used personal protective equipment, especially during spraying, this did not happen in practice. While 60% of the people answered no to the question of“what is mobbing in the workplace?”, they stated that their working environments were generally stressful. In the light of the data obtained and interpreted at the end of this study, it is recommended that intensive training be given to greenhouse workers and greenhouse owners in the İnciraltı village of Balçova district of İzmir province in terms of occupational health and safety.