Pasinler Ovası topraklarında bitkiye elverişli azotun belirlenmesinde kullanılabilecek kimyasal ekstraksiyon yöntemlerinin seçimi
Evaluation of chemical exraction methods used to determine plant available soil nitrogen of Pasinler plain soils
  1. Tez No: 35138
  2. Yazar: NESRİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Pasinler ovası topraklarının azot durumunu saptamak ve bu topraklarda bitkiye elverişli azot içeriklerinin belirlenmesinde kullanılabilecek en uygun kimyasal ekstraksiyon yöntemlerini seçmektir. Bu amaçla yöre topraklarını simgeleyen, 6 Allüviyal, 3 kollüviyal ve 2 bazaltik büyük toprak gruplarından olmak üzere toplam 11 örnek alınmıştır. Sera denemesi şans blokları deneme desenine göre, üç tekrarlama!) olarak kurulmuştur. Denemede test bitkisi olarak mısır (Zea mays L Var. Brussol inra 196)) bitkisi kullanılmış ve topraklara azot 0.50,100 ve 200 ppm düzeylerinde (NH4)2 SÛ4 halinde uygulanmıştır. Denemede, normal bitki gelişmesini sağlamak için ayrıca, bütün tapraklara KH2PO4 halinde 50 ppm fosfor verilmiştir. Çimlenmeden 8 hafta sonra hasat edilen bitkilerde kuru ağırlık, azot içeriği ve topraktan sömürülen azot miktarları belirlenmiştir. Pasinler ovası topraklarının yarayışlı azot kapsamlarını belirlemek amacıyla, 14 farklı kimyasal ekstraksiyon yöntemi kullanılmış olup, bunlar sırasıyla: Mba-chiboğu ve ark. (1975) Yöntemi l ve II, Prasad (1965) yöntemi l ve II. Sahravvat ve Burford Yöntemi l ve II, Synghal ve ark. (1959) Yöntemi, Stanford ve Smith (1978) yöntemi, Stanford ve Hanvvay (1965) yöntemi, Bremner (1965) yöntemi, Keeney ve Bremner (1966) yöntemi, Jackson (1962) yöntemi, Gasser (1961) yöntemi ve Stanford (1968) yöntemleridir. Kimyasal yöntemlerden toprakların bitkiye yarayışlı azot durumlarını belirlemede en uygun olanların seçilmesi amacıyla esas olarak azot“N”değerleri (doğrusal ve kuadratik regresyon eşitliklerinden kurumaddeye, azot içeriğine ve azot alımına göre ayrı ayrı hesaplanan) biyolojik ölçüt olarak ele alınmış olup, bunun dışında ve aynı amaçla kullanılan diğer biyolojik ölçütler sırasıyla, denet bitkilerinin kuru madde üretimi (g/saksı), azot içeriği (%) ve bitkinin topraktan azotk alımı (mg N /saksı) ölçüleridir. Yapılan varyans analizi sonucunda azotlu gübrelemenin bitkinin kuru madde, azot kapsamı ve azot alımındaki artışı, istatistik! bakımdan önemli bulunmuştur. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, kullanılan kimyasal ekstraksiyon yöntemleri içinde azot“N”değerleriyle en yüksek İlişkiyi Mba-Chiboğu ve ark. yöntemi (I), Sahravvat ve Burford Yöntemleri (1,11) vermiştir. Diğer biyolojik ölçütlerden denet bitki azot içeriği ile Bremner yöntemi, Stanford'un eklemeli damıtılabilir NH4-N ve eklemeli toplam azot yöntemleri en yüksek ilişkiyi vermiştir. Denet bitki azot alımı ile de Synghal ve ark. Yöntemi ve Stanford'un eklemeli toplam azot yöntemleri en yüksek ilişkiyi vermiştir. Sonuç olarak, denemeye alman toprak örneklerinin tümünü yada büyük bölümünü içeren güçlü ilişkiler elde edilememiş olmasına karşın, Mba-Chiboğu ve ark. Yöntemi l, (Başlangıç Nf-^-N'u yöntemi) ve Alkali permanganat yöntemleri, Pasinler ovası topraklarının bitkiye elverişli azot içeriklerinin belirlenmesi amacıyla kullanılabilecek özellikte yöntemler olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to determine nitrogen status of Pasinler plain soils and also to find out the most suitable chemical extraction method or methods to be used in determining plant available nitrogen in these soils. For this purpose 1 1 representative soil samples (from 6 Alluvial, 3 kolluvial and 2 Basaltic great soil groups) were collected. A greenhause experiment was conducted using randomized block design, each treatment replicated three times. Corn (Zea Mays L. Var. Brussol inra 196) was used as a test plant and nitrogen was applied as (NH4)2 SO4 to the soils at the rate of 0, 50, 100 and 200 ppm. In addition, 50 ppm P, as KH2PO4 was applied to all pots for healty growth. Plants were harvested 8 weeks after germination and yield of dry matter, nitrogen content and total nitrogen uptake of the test plant were determined. In order to determine available nitrogen contents of soils the following 14 different chemical methods were used; Mba-Chiboğu et all. (1975) l-ll, Prasad (1965) l-ll, Sahrawat and Burford (1982) l-ll, Synghal et all (1959), Stanford and Smith (1978), Stanford and Hanway (1955), Bremner (1965), Keeney and Bremner (1966), Jackson (1962), Gasser (1961), Stanford (1978) methods respectively. In order to select the most suitable chemical extraction method or methods mainly nitrogen“N”values (Calculated from linear and quadratik equations as related to drymater, nitrogen content and nitrogen uptake) was taken as the standart index. In addition dry matter (g/pot), nitrogen content (%) and nitrogen uptake of the corn plant (mg N/pot) were also taken as biological indexes. The results of statistical variance analyses show that different rates of nitrogen increased the yield of dry matter, nitrogen content and nitrogen uptake of the plants significantly. The results of the correlation analysis showed clearly that Mba-Chiboğu et ali method I, Sahrawat and Burford methods (I, II) gave the highest correlation with Nitrogen“N”values. Bremner and Stanford methods (Cumulative destilable NH4 and total N) gave the highest correlation with nitrogen content of control plant. Synghal et all method and Stanford's cumulative total N methods gave the highest correlation with total nitrogen uptake of control plant. As a result of data obtained it may be inferred that the most suitable chemical methods may be used in determining available nitrogen contents of Pasinler plain soils were, Mba-Chiboğu et all. method I (Initial soil NH4-nitrogen) and, Alkaline Permanganate methods respectively.