Çok boyutlu dilim ve silindirik geometrili taze ve işlenmiş bazı et ürünlerinin donma ve çözülme zamanlarının deneysel yolla ve sonlu farklar yöntemi ile oluşturulmuş bilgisayar programı kullanılarak belirlenmesi
- Tez No: 35137
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ YUSUF GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İ ÖZET Araştırmada, 4 değişik ortam sıcaklığında (-30, -35, -40 ve -45°C) dondurulan ve 7°C"lik ortam sıcaklığında çözülen et ve et ürünlerinin donma ve çözülme zamanlan deneysel olarak belirlenmiştir. Her sıcaklık derecesi için, dilim geometrili etlerin 2, 4 ve 8 cm kalınlığındaki, silindirik geometrili sosis ve salamların da sırası ile 2 ve 5.5 cm çaplarındaki örnekleri denemeye alınmıştır. Donma işlemleri O, 0.5, l ve 2 m/s'lik, çözülme işlemleri ise, 2 m/s'lik hava sirkülasyonla ortamlarda yürütülmüştür. Kıyma halindeki taze etlerin donma ve çözülme işlemlerinde l, 2 ve 3 boyutlu dilim geometrik sistemli örnekleri, sosis ve salamların donma ve çözülme işlemlerinde de sonsuz silindirik (bir boyutlu) ve sonlu silindirik (iki boyutlu) geometrili örnekleri denemeye alınmıştır. Ayrıca, Mannapperuma ve Singh (1989) tarafından entalpi güncelleştirme esasına göre, açık sonlu farklar yöntemi ile oluşturulan EN İD, EN2D ve EN3D bilgisayar programları kullanılarak, donma ve çözülme zamanlan teorik olarak belirlenmiş ve deneysel sonuçlar ile mukayese edilmiştir. Teorik olarak belirlenen donma ve çözülme zamanlarının, deneysel olarak belirlenen donma ve çözülme zamanlarına genelde iyi bir uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Don¬ durulan ve çözülen dilim ve silindirik geometrili et ve et ürünlerinin geneline ait teorik belirlemenin tahmin hata yüzdeleri 5'in altında, tahmin hata yüzdelerinin ortalama değerleri 1.866 - 4.693 arasında ve tahmin hata yüzdelerinin %95 güven aralıkları ise -5.473 ile 6.563 arasında bulunmuştur. Bununla birlikte, özellikle, dilim geometrili taze et örnekleri için yapılan teorik donma zamanı belirlemesinin; gerek silindirik geometrili et ürünlerinin teorik donma zamanı belirlemelerine göre ve gerekse dilim ve silindirik geometrili et ve et ürünlerinin teorik çözülme zamanı belirlemelerine göre daha iyi tahmin doğruluğu verdiği tespit edilmiştir. Sonuçda, dondurularak muhafaza edilen, işleme ve/veya tüketim öncesi çözülen, düzenli geometrik yapıya sahip et ve et ürünleri ile birçok gıda maddesinin donma ve çözülme zamanlarının pratik olarak belirlenebileceği ve böylece sanayicinin ve bu alanda çalışanların yararlanabileceği tablo ve grafiklerin oluşturulmasına yönelik bazı veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, the samples were exposed to 4 different temperatures (-30, -35, -40, - 45°C to determine the time required to freeze the sample completely. Once the samples were frozen, the thawing process was initiated by exposing the samples to an ambient tem perature of 7°C. The boneless beef samples were sliced to a uniform thicknesses of 2.0, 4.0, and 8.0 cm; the diameters of the cylindrical sausages and bologna were kept uniform at 2.0 and 5.5 cm, respectively. Each sample was subjected to the freezing and thawing process under the 4 different temperatures. The freezing process was initiated by circu lating air at speeds of 0.0, 0.5, 1.0 and 2.0 m/s; while the thawing process was conducted by circulating air at a speed of 2.0 m/s while the ambient temperature was held constant at 7°C. The beef samples consisted of 1, 2, and 3-dimensional patties and the samples for beef products were 1-dimensional cylinder for sausages, and 2-dimensional for the bologna. Freezing and thawing times were predicted theoretically by using the methods of Man- napperuma and Sinhg (1989), ENID, EN2D and EN3D computer programmes which were obtained from explicit finite differences method (enthalpy-updating principle), and results were compared with experimentally determined freezing and thawing times. In general, the freezing and thawing times predicted theoretically, through the use of computer programs, compared favorably with the actual times determined experimen tally. The freezing and thawing times that were predicted in theory, had an average margin of error less than 5%; where the mean margin of error was between 1.866 and 4.693. The margin of error in the 95% accuracy level varied between 5.473 and 6.563. In addition, the predicted freezing times for the sliced geometrical shaped, fresh beef sam ples, were compared to the predicted freezing times required for cylindrical beef product samples; as well as to the predicted thawing times of sliced beef and cylindrical beef product samples. Of all three samples, the accuracy of the predicted freezing time for this fresh beef sample was proven to be more dependable than those predicted for sliced, and cylindrical beef product samples.III Lastly, the freezing and thawing times of products other than beef and beef products can be predicted by presenting the findings of this study in a tabular and graphic manner. Hence, the industry and researchers in this area will have a useful tool to initially predict the time required to freeze a product and to thaw the previously frozen product prior to processing and consumption.