İnek ve düvelerde vücut kondisyon skoru değişiminin postpartum döneme ve fertilite parametrelerine etkisi
Effect of body condition score changes on postpartum period and fertility parameters in cows and heifers
- Tez No: 351448
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnek ve Düvelerde Vücut Kondisyon Skoru Değişiminin Postpartum Döneme ve Fertilite Parametrelerine Etkisi Sunulan tez çalışmasının amacı; Holstein ırkı düve ve ineklerde postpartum dönemde vücut kondisyon skoru ve değişiminin fertilite parametrelerine etkisini, puerperal döneme ait fizyolojik-patolojik ve genel bazı metabolik bulgular çerçevesinde değerlendirilmesidir. Bu amaçla materyal olarak doğum anında vücut kondisyon skorları belirlenen Holstein ırkı düve (n=20, Grup I) ve inek (n=20, Grup II) kullanıldı. Postpartum 15, 25, 35, 45 ve 55. günlerde, vücut kondisyon skorları ölçüldü, serum esterleşmemiş yağ asidi (NEFA) ve Beta hidroksibütirik asit (ß-HBA) düzeyi için kan örnekleri alındı, kornu uteri çapları 5 MHz lineer prob ile ölçüldü, ovaryum üzerindeki 8-25 mm çapa sahip folikül sayıları, rastlantısal en büyük folikül çapları ile korpus luteum varlığı 6,5-7,5 MHz frekanslık lineer prob ile belirlendi. Belirtilen günlerde vaginal akıntı skorları değerlendirildi. Postpartum 25. günde ve tohumlama anında alınan servikal svap örnekleri ile intrauterin mikroorganizma yükü değerlendirildi. Grup I ve Grup II'ye ait düve ve ineklerde doğum-tohumlama aralığı, doğum-gebe kalma aralığı, tohumlama indeksi ve tohumlama-gebelik oranları belirlendi. Düve ve ineklerde doğum anı (DVKS) ve postpartum muayene günlerinde belirlenen ve sırasıyla sunulan (DVKS: 3.35±0,06 - 3.45±0,06; 15. gün 2.92±0,06 - 3.1±0,08; 25. gün 2.71±0,06 - 2.91±0,07; 35. gün 2.61±0,05 - 2.8±0,07; 45. gün 2.60±0,04 - 2.85±0,07; 55. gün 2.63±0,05 - 2.95±0,07) ortalama vücut kondisyon skorları ve değişimlerindeki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Grup I ve Grup II'ye ait postpartum dönemdeki folikül sayı, çap ve vaginal akıntı skorları benzer bulundu (p>0.05). Postpartum 25. günde alınan svap örneklerinde mikroorganizma tespit edilen 13 düve ve 12 inekte yoğunluk sırasına göre E. coli, Gram (+) pyojen koklar, Pasteurella multocida, Micrococcus spp. ve Acinetobacter spp.'dir.
Özet (Çeviri)
Effect of Body Condition Score Changes on Postpartum Period and Fertility Parameters in Cows and Heifers The aim of this current study was to evaluate the effects of body condition score (BCS) and changes during postpartum period on fertility parameters associated with puerperal physiopathology and some metabolic traits in Holstein heifers and cows. Holstein heifers (n=20, Group I) and cows (n=20, Group II) performing the body condition scores at calving were used. BCS scores of cows were determined in days of 15, 25, 35, 45 pp and 55th and collected the blood samples for nonesterified fatty acids (NEFA) and ß hydroxybutyric acid (ß-HBA). Diameters of uterine horns using 5 MHz linear probe, follicle numbers within the range of 8-25 mm in diameter and presence of corpus luteum using 6,5-7,5 MHz linear probe were determined. Vaginal discharge scores were also evaluated in relevant days. Swabs taken from cervix on in days of insemination and pp. 25th were evaluated microbiologically. The intervals from calving to first insemination, calving to conception, insemination index and conception rate in groups were determined as well. Mean body condition scores of heifers and cows at calving and in days of postparturient examination (3.35±0,06 - 3.45±0,06 at calving; 2.92±0,06 - 3.1±0,08 in days of 15th; 2.71±0,06 - 2.91±0,07 in days of 25th; 2.61±0,05 - 2.8±0,07 on days of 35th; 2.60±0,04 - 2.85±0,07 in days of 45th; 2.63±0,05 - 2.95±0,07 in days of 55th respectively) were statistically significant (p0,05). Diameters of uterine horns determined by ultrasonography in days as mentioned before were respectively 5,57±0,44 - 6,02±0,36; 4,68±0,29 - 5,27±0,36; 4,55±0,28 - 5,01±0,25; 4,43±0,33 - 4,58±0,19; 4,37±0,25 - 4,34±0,20 cm in heifers and cows (p>0,05). Follicle numbers, diameter and vaginal discharge scores between two groups on pp period were found similar (p>0,05). E. coli, Gram (+) pyogenic cocci, Pasteurella multocida, Micrococcus spp. and Acinetobacter spp revealed for 13 heifer and 12 cows in swab samples taken the days pp 25.