Trombotik venöz yetmezliğin araştırılmasında ekstremitelerin ter fonksiyonu ve cilt kan akımlarındaki değişiminin dijital termografi analizi ile korelasyonu
Sweat extremities investigation thrombotic venous insufficiency and skin blood flows function correlation analysis of changes in digital thermography
  1. Tez No: 351459
  2. Yazar: KAAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERŞAT KOLBAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Derin ven trombozu (DVT), bir venin kısmen veya tamamen trombüs ile tıkanması sonucu oluşan bir tablodur. Derin ven trombozu (flebotromboz) (DVT) venöz sistemin herhangi bir yerinde görülebilen sistemik bir hastalıktır. Yandaş bir hastalığın komponenti olarak karşımıza çıkabileceği gibi bazen altta yatan sebebi bulunamamaktadır. Uzun dönem sonuçları ile tedavi edilmezse tekrarlayabilirliği, morbidite sebebi ve posttrombotik sendrom oluşturabilmesi, pulmoner tromboemboli (PTE)ye bağlı mortalitesi hastalığı önemli kılmaktadır. Böylesi ciddi klinik tablolar oluşturabilen bir hastalığın erken dönemde tanısının konulup tedavisinin başlanması gerekmektedir. Akut ve kronik seyirli bu sistemik etkileri olan yüksek morbidite, şayet tedavi edilmezse posttrombotik sendroma ilerleyen, pumoner emboli riski ile hayatı tehdit eden bu hastalık grubunda dış uyaranlar yardımı ile ekstremitelerin ter fonksiyonu ve cilt kan akımlarındaki değişimlerin dijital görüntüleme yöntemi kullanarak (Termografi), cilt termogramındaki (ısı haritasındaki) değişimlerin gözlemlenmesi amaçlandı. Yöntemler:. Termografik inceleme invaziv olmayan, radyoaktivite içermeyen anlık sonuçların değerlendirilebileceği bir yöntemdir. Çalışmaya Akut derin ven trombozu olan on hasta, Derin ven trombozu ve venöz yetmezlik sebebi ile posttrombotik sendrom gelişen venöz ülserli on hasta, venöz yetmezliği bulunmayan on sağlıklı birey dahil edildi. Hastalar ve sağlıklı bireylerin üç farklı ekstremitesi pilokarpin jel kullanılarak ter analiz cihazının eksternal etkisi ile oluşan lokal ısı artışı ve terlemenin ardından termografik olarak dijital ortamda değerlendirildi. Analiz yapılan ölçümler hasta ekstremite, karşı ekstremitesi ile uzak ekstremitelerden elde edildi. Vücut termogramları oluşturuldu. Çalışmada pilokarpin jel diskleri ter bezi indüksiyonu için kullanıldı. Macroduckt ter analiz cihazı lokal ısı artışı ve terlemenin sağlanması amaçlı olarak, termografik kamera ise terleme ile ortaya çıkan ilgili ekstremitenin ısı farklılıklarını anlık değerlendirmek ve dijital ortamda termogram oluşturulması amacı ile kullanıldı. Bulgular: Sağlıklı grupla karşılaştırıldığında posttrombotik sendrom ve derin ven trombozunda artmış bir enflematuar yanıt saptandı. Kendi içlerinde ise posttrombotik sendromun yanıtı çok daha belirgin saptandı. Global ve profil ölçümleri belirlenen termogramlarda, üç farklı grup içinde istatiksel ve matematiksel farklılıklar tesbit edildi. Grupların hepsinin ROI'si çıkarıldı, matrisleri hesaplandı. Farklı grupların denklemsel saçılma grafileri neticesinde benzer ve ayırtedici özellikleri tesbit edilebilir hale dönüştürülebilmiştir. Sonuçlar: Farklı grup hastalarda termografik analizler neticesinde ilgili ekstremitelerin termogramları oluşturulmuş olup, 3 farklı grubun birbiri ile farklılıkları tesbit edilmiştir. Bu ilk çalışmada, termografi ile damar hastalıklarının teşhisinde çok büyük bir başarı elde edilmiştir. Başka hiçbir veri kullanılmadan sadece termal görüntülerle %80 doğrulukta tanı konulabilmektedir. Ancak, bu doğruluk oranını %98 düzeylerine çıkarabilmek mümkün görülmektedir..
Özet (Çeviri)
Objective: Deepvein thrombosis (DVT) is a form as a result of a result of blockage of the vein thrombus in whole or a partially. Deep vein thrombosis venous system (Phlebotrombosis) can be seen in any parts of a systemic disease. As acomponent of the disease , sometimes pro-underlying cause cannot be located. Long term results are not treated as repeatability. Morbidity and Posttrombotic Syndrome and depending an the mortality pulmonary thromboembolism (PTE) it makes disease important. It's a disease that can create a serious table , so clinical diagnosis and early treatment period should be started soon. Acute and chronic effects of this systemic high morbidity, if it is untreated , it can cause the risk of emboli advancing, pulmoner life Posttromboticthreating , i,n this disease with the help of extrenal stimuli in the skin and the blood streams of sweat of the function changes in dijital imaging method using. In the skin termogram heat map, changes were observed. Methods: Termographic inspection is a method, which doesn't radioactivity instant results, since it is the non-invasive. The study on the patients with a cute deep vein thrombosis, deep vein thrombosis and venous insufficiency, venous ulsers on patients with developping posttrombotic syndrome, venous insufficiency that were included in ten healthy individuals. Patients and healthy individuals are evaluated using three different extremity with the extrenal effect of pilocaprine gel, consisting of local sweat anlysis, increasing heat asnd sweating the dijital enviroment as thermographic. Analysis of the measurements, which were made by the paients extremity, oppasite extremity and for extremities, were obtained. Body termograms were created. In the study, pilocarpine gel discs were used for induction of sweat glands. Macroduct, the provision of local heat and sweating, sweat analysis device, was used for t he purpose of dealing with resulting camera and thermographic sweating from the heat differences with termographic sweating from the heat differences with the aim of the creation of the snoplshat were used to evaluate dijital envorimental termogram. Symptoms: Compared with the healthy postthrombotic syndrome, a deep vein thrombosis inueased enflematuar response was revealed. Within them, much more evident in the response of the syndrome was detected. In the global and postthrombotic global,profiles measures werw identified. All the group's ROI were revealed and their matrices were calculated. As a result of the different groups that were similiar to the distinctive features of equational scattering, was determined and it could have been converted. Results: . As a result of different group pf patients were created, the termograms of the thermographic anallysis in 3 different groups the differences have been identified with each others. İn this first study, in the diagnosis of cardiovascular diseases' a very big success, for the thermography has been achieved. By using no other data, there can be %80 accuracy of the thermal images which were diagnosed. However, it is possible to get the accuracy rate of %98 levels.