Türk lojistik sektörünün analizi ve alternatif taşıma araçları içinde ekonomik katkısı itibarıyla tercih edilmesi gereken taşıma şekli ve öneriler
Analysis of Turkish logistics industry and means of transportation to be preferred in terms of economic contribution among alternative vehicles of transportation and recommendations
- Tez No: 351477
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ONGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Küreselleşen dünyada bir malın hammaddenin veya ürünün bulunduğu noktadan alınarak son tüketiciye kadar, hızlı hasarsız ve en ekonomik biçimde ulaştırılması büyük öııem kazanmıştır. Firmaların, düşük maliyetler nedeniyle (işçilik, hammadde, enerji vb.) üretimlerini farklı ülkelerde yapmaları ve çok sayıda tedarikçi firma ile çalışıyor olmaları tedarikçiler arasında ürünlerin toplanması ve üretim merkezlerinde zamanında ve en uygun maliyetlerle teslim edilmesi lojistik faaliyetlerin önemini arttırmaktadır.Ülkemizde de dış ticaretimizdeki artışa paralel olarak lojistik hizmetlerin payı ve önemi giderek artmaktadır. Firmalarımızın dış pazarlara en ekonomik ve hızlı şekilde ulaşması, kendilerine küresel rekabet ortamında üstünlük sağlamasının yanında ülke ekonomimize de katkı sağlayacaktır. Bugün artık uzun mesafelerde tek bir ulaştırma türünün kullanılması ekonomik değildir. Kombine taşımacılık olarak adlandırılan ve birden çok taşıma türünden yararlanılarak taşımanın gerçekleştirildiği sistemleri kullanmak daha uygun bir seçenek olmaktadır. Kombine taşımacılıkta, taşımanın başlangıç ve teslim aşamasında karayolu, diğer uzun mesafenin ise demiryolu veya denizyolu ile geçilmesi ekonomik bir taşıma yapılmasına olanak sağlamaktadır.Çalışmanın son bölümünde Türkiye ve Gürcistan arasında karayoluna alternatif olarak denizyolunun kullanılarak kombine taşımacılık yapılması önerilmektedir. Önerilen bu taşımanın yapılması halinde Türkiye ekonomisine katkıları, yakıt tasarrufu, araç amortisman giderlerinden elde edilecek tasarruf ve yol bakım maliyetlerine azalma gibi tasarruf miktarları ayrı ayrı hesaplanmış ve toplam ekonomik katkı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In a globalising world, transportation of goods, raw material or product from their original locations to the end consumer in a fast, damage-free and economic way has gained great importance. The facts that the companies manufacture in different countries due to low costs (labour cost, raw material, power) and work with a large number of suppliers, and the gathering of products among the suppliers, the delivery to the production centers in time, with the most affordable cost, increase the importance of logistic activities.Proportion and importance of logistic services has been gradually increasing in our country being parallel to the increase in our foreign trade. Our domestic companies' access to foreign markets in the most economical and quickest way will not only grant them superiority in the environment of global competition; but also contribute to our country's economy. Today; using one single means of transportation for long distances is not economical. Usage of systems that are called combined transportation constituting of multiple means of transportation has become a more appropriate alternative. Using highway in the initial stage and delivery stage of transportation and railway or sea-shipment for other long distances in combined transportation makes a more economical transportation possible.In the final section of my study, combined transportation between Turkey and Georgia by means of sea-shipment as an alternative to highway transportation is recommended. Amounts to be saved from fuel and vehicle depreciation costs and savings such as reduction in road maintenance costs that are to be obtained in the event of that such recommended transportation is conducted are individually calculated; and total contribution to be made to Turkish economy is presented.