2002-2008 döneminde küresel finans sistemi ile dünya bankacılığındaki yönelimlerin Türk bankalarının finansal yapısına ve riskine etkisi
The effect of tendencies of global finance system and the world banking to the Turkish banks financial structure and risk between the period of 2002 and 2008
  1. Tez No: 258245
  2. Yazar: BURCU KÜÇÜKOSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojik gelişmenin etkisiyle serbestleşen sermaye akımları ve bütünleşen piyasalar, etkisini 20. yüzyılın ikinci yarısında olduğu gibi 21. yüzyıl başlarında da, artan bir ivmeyle hissettirmeye devam etmektedir.Alternatif sermaye havuzları, karmaşık finansal ürünler, değişen bankacılık hizmetleri finansal piyasaların karlılığını arttırırken riskin yükselmesi gibi yansımaları da beraberinde getirmiştir. Yatırımcılar risk iştahıyla ürünlere yönelirken bu büyümeyi verimli kontrol edecek bir denetim mekanizmasının bulunmayışından dolayı piyasaların kırılganlığı artmıştır. Bunun sonucunda 2007 global krizi patlak vermiş, dolayısıyla etkili bir gözetim ve denetim mekanizması ihtiyacı farkındalığı oluşmuştur.Türk Bankacılık Sistemine gelince; geçmiş olumsuz deneyimlerin etkisiyle finansal yeniden yapılandırma çalışmalarıyla son yıllarda daha istikrarlı bir yapıya kavuşmuştur. Öte yandan, Türkiye'de dünyadaki sermaye havuzları ve karmaşık finansal ürünler gibi son yönelimlerin henüz yerleşmemiş olmasından dolayı derin bir finansal piyasa oluşmamıştır.Bu çalışmada, son dönemde küresel finans sistemi ve dünya bankacılığındaki yönelimler tanıtılmakta, Türk Bankacılık Sektörünün 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizlerinin ardından yeniden yapılandırma çalışmaları ve sonuçları ele alınmakta ve son bölümde sözü edilen tüm değişimlerin Türk Bankalarının finansal yapısına ve riskine etkisi doğrusal ve lojistik regresyon analizi sonuçları yardımıyla açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The capital flows and integrated markets which liberalized by means of globalization and technological improvement are continuing to lift their effectiveness at an accelerating pace in early 21th century as they have done in 20th century?s second half.While the alternative capital pool, complicated financial products, variable banking services have been raising the profitability of the financial markets, they brought the reflections like the increase of the risks. Whilst the investors turned towards the products with risk appetite, the markets vulnerability increased because of the lack of a supervising mechanism to control effectively that raising profitability. As a result, global financial crisis broke out in 2007 and thus an awareness of the necessity of an effective monitoring and supervising mechanism arised.As to Turkish Banking System; thanks to past negative experiences and financial reconstruction efforts, it reached a relatively stable structure in recent years. On the other hand, in Turkey a deep financial market did not come into existence because of the deficiency of the establishment of the global tendencies like the capital pools and complicated financial products.In this project, the tendencies in recent global financial system and world banking are introduced, the Turkish Banking Sector?s reconstruction studies after November 2000 and February 2001 Crisis and their results are handled and finally, the effect of the all changes mentioned in the project to the Turkish Banking financial structure and risk were explained with the assistance of linear and logistic regression analiyses? outcomes.