Sinemadan televizyona, belgesel filmde değişen anlatı yapısı: Can Dündar ve Tolga Örnek'in belgesel filmleri
Varying structure of narrative on documentary film through cinema to television: Documentary films of Can Dündar and Tolga Örnek
- Tez No: 351485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada belgesel filmin anlatı yapısının biçim ve içerik düzeyinde, yayınlandığı sinema mecrasından televizyon mecrasına nasıl farklılık gösterdiği incelenmektedir. Yapılan bu inceleme, Türkiye'de hem ticari gösterim olanağı bulmuş, hem de televizyonda yayınlanmak üzere belgesel film üretmiş Can Dündar ve Tolga Örnek'in belgesel filmlerinin anlatı yapısının karşılaştırmalı analiziyle gerçekleştirilmiştir.Çalışmamızda belgesel filmin, sinema belgeseli ve televizyon belgeseli olarak anlatı yapısının biçimsel ve içeriksel olarak nasıl farklılık gösterdiğinin yanıtı aranmakta; bu bağlamda Dündar ve Örnek'in sinema ve televizyon için ürettikleri belgesellerin anlatı yapıları kendi içlerinde karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.Çalışmamızda araştırma yöntemi olarak anlatı yapısı analizi ve içerik analizi uygulanmıştır. Çalışmada seçilen belgesel filmlerin anlatı yapısı; edebiyat anlatısı üzerine çalışan Gérard Genette ve sinematografik anlatıya ilişkin çalışmaları olan Seymour Chatman'ın kuramları bir araya getirilip içerik analizi yöntemine tabi tutularak incelenmiştir.Çalışma içinde gelişen ve şekillenen `Belgesel filmde -Genette ve Chatman- ikili anlatı yapısı içerik analizi' yönteminin de alan araştırmaları için katkı sağlaması ve araştırma modeli olarak kullanılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis varying structure of narrative ? on the level of form and content- on documentary film through cinema to television medium has been studied. This study has been done through a comparative analysis of documentary films of Can Dündar and Tolga Örnek who have produced documentary films both for screening and television broadcasting.Through our study, the answer of how do the narrative form and content of documentary varies between cinema and television medium. In this context, narrative structure of documentaries of Dündar and Örnek, that have been produced both for screening and television broadcasting, have been examined through a self- comparative analysis.In our study, as a scientific method, content analysis has been applied to the documentary films of Dündar and Örnek. The narrative structure of choosen films have been subjected to a content analysis which has been formed through theories of Gérard Génette who has been studied on literature narrative and Seymour Chatman who has been studied on cinematographic narrative.The method, `Content Analysis Of Binary Narrative Structure ? Génette and Chatman- Of Documentary Film?, which has been developed and formed through this study has also been provided for contribution for field studies and utilization as a research method.