Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin elektrik üretimi açısından ekonomik etkileri :Avrupa Birliği ve Türkiye uygulamaları
Economıc ımpact of solar energy for electrıcıty generatıon as one of renewable energy resources ın world, and ıts applıcatıons ın Europe and Turkey
- Tez No: 351498
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Son yıllarda yaşanan enerji darboğazı ile fosil yakıtların çevreye vermiş oldukları zararlar, insanoğlunun birincil enerji kaynaklarına alternatifler aramasına ve yenilenebilir enerji ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapılmasına neden olmuştur. Dünya'da birçok ülke güneş enerjisi ile ilgili teşvik mekanizmaları oluşturmuşlardır. Dünyada bunlar olurken ülkemizde de yenilenebilir enerjilerle ilgili çalışmalar yapılmaya başlamıştır. İlk olarak 2005 yılında yenilenebilir enerjilerle ilgili bir kanun hazırlanmış ve günümüze kadar çeşitli değişikliklerle gelmiştir. Fakat şu ana kadar bu kanun güneş enerjisini destekleyici nitelikte olmamıştır. Bu çalışmanın amacı, güneş enerjisi ile elektrik üretiminin neden önemli olduğunu ortaya koymak, elektrik sektöründe güneş enerjisine olan ihtiyacı ve güneş enerjisi ile elektrik üretiminin, Avrupa Birliği ve Türkiye'de ki uygulamalarını değerlendirmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, the energy bottleneck and the damages of the fossil fuels to the environment causes people to try to find alternative energy recourses instead of primary energy sources and to investigate about renewable energy. There are many solar energy incentives all over the world. While these thing happening all over the world, also Turkey have some studies about renewable energy sources. First, in 2005 was prepared a law on renewable energies and had various modifications on it to present. But, until now, this law was not in support of solar energy. The purpose of this study is to bring out why it is important electricity production with solar energy, to try to assess the European Union and Turkey applications.