Türkiyede özel okulların finansal olanakları ve diğer ülkelerle karşılaştırılması
Financial facilities of private schools in Turkey and compare other countries
- Tez No: 351497
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlığın var olduğu her dönemde eğitim temel ihtiyaçlarımızdan biri olmuştur. Özellikle bilim ve teknolojinin yaşandığı bu süreçte, çağdaş seviyeyi yakalamak için kaliteli bir eğitim sunmak daha da zorunlu olmuştur.Ülkemizde, artan nüfusla birlikte sunulan eğitimin kalitesinde aynı oranda artma-dığı görülmektedir. Devlet tarafından verilen eğitimin yeterli olamadığı durumlarda özel eğitim kurumları bu açığı kapatmaktadır. Bu nedenle özel okullara Türk eğitim sisteminde duyulan ihtiyaç ve bu ihtiyacı karşılayan okulların karşılaştıkları finansal sorunlar gündeme gelmiştir.Türk eğitim sistemini tanımak için genel yapısı hakkında bilgi verildi. Eğitimin finansmanı ve Türkiye'de ki genel durum analiz edilerek incelendi. Özel öğretim kurumlarının eğitim sistemindeki yeri, tarihsel süreçleri bu süreçte neler geliştiği ve değiştiği hakkında değerlendirme yapıldı. Özel öğretim kurumlarının ülkeye ve dev-lete sağladıkları faydalarının yanı sıra kendi karşılaştıkları sorunların ne olduğu sayısal verilerle değerlendirildi. Özel eğitim kurumlarının eğitimin içinde yer almasının dünyadaki önemi ve farklılıkları da araştırılarak karşılaştırma yapıldı.Bu incelemelerden yola çıkarak özel okulların sorunları çözüm önerileri ile de-ğerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Education has been an important requirement in each period for humanity's exis-tence. In the process of science and technology are experiencing must offer a quality education to catch the contemporary level.In our country at the same rate as the increasing population the quality of education are not increased. Education provided by the state are not sufficient. Private educational institutions fills this gap. Turkish education system, private schools are needed. There are financial problems of this private schools to be solved. Subject of this problem is constitute the subject of thesis.First, the Turkish education system that was informed about the general structure. The education general situation in Turkey and financing of education were analyzed and evaluated. The historical processes of private schools, changing private schools in this process the role of private schools were evaluated.Private school?s benefits to the country and to the state were evaluated. Private school's problems is evaluated with numerical data. Private schools were differences about financial systems around the world results were compared.Based on these studies was evaluated with solutions to the problems of private