Grafik tasarımda airbrush teknolojisi 'Airbrush tekniğiyle afiş çalışmaları'
- Tez No: 4540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bilgi temelinden yoksun bir kültür düşünülemez. Bu bilgi, dar kapsamında 'özel'i, geniş kapsamında 'genel'i içermedikçe de tam bir bilgi sayılmaz. Bilgi ve bilgilenme süreci yaratıcılığın, tasarımın ve ardısıra teknolojinin temelidir. Kuşkusuz bu, mühendisliğin teknolojik bir ürünü olan 'airbrushing' araçları için de geçerlidir. Airbrush bir üretim tekniğidir. Grafik üretimde yeri diğer tekniklerle karşılaştırılmayacak kadar geniştir. Ancak 'herşey' değildir bu alan. Charles Burdick'in 1893'teki bu buluşu daha sonraları grafik sanatlarda ve özellikle 1930'lu yıllarda önem kazanmıştır. Ancak günün ekonomik koşulları Türk grafik sanatçılarının sözkonusu tekniği uygulama alanlarına aktarmalarını engellemiş ve bu nedenle sanatçılarımız klasik üretim tekniklerini devreye sokarak yeni arayışları sürdürmeye çalışmışlardır. Türkiye'de grafik sanatlar alanına bu tekniğin girmesi ve yaygınlaşması 70'li yıllar sonrasında olmuştur. Bu tarih, airbrushm yine dünya üzerinde ikinci olarak popülaritesinin artış gösterdiği döneme rastlar. Yurtdışı ile geliştirilmiş ekonomik ilişkiler sonucu bu teknoloji Türkiye'ye getirilmiş ve grafik üretimdeki önemli konumuna süratle yerleşmiştir. Fakat montaj sanayiimiz gibi, sadece malzemenin kendisi getirilmiş ve bugüne değin tekniğin bilgisel yönünden habersiz bırakılan kişilerce uygulanması tekniğin üretim ortamında yanlış kullanılmasına neden olmuştur. Yetkin sanatçılarca olumlu kullanılışının altında, yine sayısı sınırlı bu sanatçıların kişisel yetilerinin bilgi gücü vardır. Karmaşık bir yapıya sahip teknolojinin, karmaşık teknik uygulamalarla yinekarmaşık ürünlerde sonuçlanması karmaşık olmayan bir bilgi gücü ve yoğunluğunu gerektirir. Bu nedenle çalışmalar beş bölümden oluşmakta, giriş bölümünden sonra birinci bölümde airbrush tekniği ve teknoloji tarihindeki gelişimi ele alınarak, biçimleme dili yönüyle plastik sanatlardaki yeri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'deki grafik sanatlar konu edilerek airbrush tekniğinin kullanımının gelişimlerle ilişkisi ve tarihçesi sunulmaktadır. Üçüncü bölümde ise tamamen teknik açıklamalarıyla anlatılan 'airbrushing', örnek alıştırma ve uygulamalarla bu tekniği kullanmayı amaçlayanlara tanıtılmıştır. Bunun; nasıl bir teknik, ne gibi biçimlendirme olanaklarına sahip olduğu, nerelerde, ne gibi durumlarda ve ne amaçla kullanılabileceği açıklanmaya çalışılırken, teknik uygulamadaki aksaklıklar üzerinde durulmuş ve hata düzeltme önerileri verilmiştir. Son bölüm; tekniğin biçimleme olanaklarının araştırıldığı afişler üzerindeki çözümlemelerle, Türkiye'deki airbrush sanatçılarının 'tekniğin kullanımı' üzerine yaptıkları önerileri kapsamaktadır. Yüzyılın başından buyana anlatım olanakları bugünkü düzeye ulaştırılmış airbrush tekniği, şüphesiz, üzerinde devamlı araştırıcı bir ruhla yaklaşımı gereksinmekte ve yapılan araştırma uygulama çalışmaları sonuçlarıyla da sınırlı kalmamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One cannot think of a culture deprived from the foundation of knowledge. This knowledge cannot be regarded as real knowledge if it does not cover the“private”is narrower sense and the“general”is its broader sense. Knowledge and the process of getting knowledge are the fundamentals of creativity, plaining and technology. Needlers to say, this is also true for the airbrushing tools, technological product of engineering. Airbrush is a production technique. Its place is so important in graphical production process that this technique cannot be compared with the other techniques is this field. However, this field cannot be considired as“everything”. Charles Burdick's invention in 1893 became important in graphic arts especially in 1930's. However, the economical conditions of the period prevented the Turkish graphic artists to use this technique and for this reason our artists tried to seek for new things using the classical production techniques. In Turkey, this technique became widespread in the field of graphic arts only after 1970's. This period was also the period which the airbrushing technique became popular in the world for the second time. This technique was brought to Turkey as a natural result of the economical relationships with foreign countries and it became popular rapidly in the process of graphic production. However, just as our mounting industry, not the technique but only the material was brought, and therefore, there had been misapplications due to the artists who had been unaware of the theoratical basis of the technique. The underlying reason for its positive use by the limited number of qualified artists is the qualifies power of their personal. Atechnology with a complex structure which results in complex products through complex technical applications demands in complex power and demity of knowledge. For this reason, the studies in the present thesis cover four chapters. In the first chapter, we have discussed the status of this technique in plastic arts as a stylistic factor, also the development of airbrush technique in the history of technology has been studied. In the second chapter, we presented the historical development of airbrush technique in the field of graphic arts in Turkey. In the third chapter, airbrushing is presented as a technique with delailed explanations, specific examples and applications. We have tried to clarify and examplify the problems related to its use, application and advantages. The problems related to the technical applications have also been discussed and error correction models have been proposed. The last chapter includes airbrush artists' suggestions related to the“use of technique”and the analyses of the posters on which we have searched the stylistic advantages of the technique in questions. The airbrush technique which has reached its contemporary level of expression from the beginning of the present century, calls for an approach of a continuous research and there researches are not limited only the results of practical studies.