Mastery in servitude: Representations of hegel's phenomenology in late-Victorian fiction
Hizmetçilik ve efendilik: Hegel'in görüngübilim'inin geç-Victoria dönemi romanlarındaki temsilleri
- Tez No: 351516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, Joseph Conrad'ın Heart of Darkness (1899), Robert Louis Stevenson'ın Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886) ve Oscar Wilde'ın The Picture of Dorian Gray (1890) isimli yapıtlarını G. W. F. Hegel'in Phänomenologie des Geistes (1807) kitabındaki efendi-köle diyalektiği bölümünün perspektifinden okumayı, bu yapıtların geç-Victoria dönemindeki kültürel konumlarını belirginleştirmeyi ve sözü edilen yapıtlarda üslup, karakterler oluşumu ve Hegel'in fikirleri arasında nasıl belirgin bağlantılar kurulduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Hegel'in efendi-köle diyalektiği şeması, yalnızca fiziksel bir efendiye değil, bir kültür ve dile hizmet etmenin anlamını okumak amacıyla da kullanılabilir; üçü de Britanya'nın çevre kültürlerinden gelen yazarlar, Hegel'den öğrendikleri diyalektiği farklı biçimlerde içselleştirmişlerdir ve bu çalışma bu içselleştirmenin kapsamını ortaya koymaktadır.Giriş bölümü, Hegel düşüncesinin geç-Victoria döneminde alımlanışını özetlemeye ayrılmıştır. Birinci Bölüm, Hegel'in Phänomenologie des Geistes'deki kuramını açıklar ve Conrad'ın Heart of Darkness'ındaki karakterlerin nasıl gönüllü köleler haline gelip efendi konumlarını inşa ettiklerini yakın okuma yöntemiyle gösterir, öte yandan ?ses? ve sözellik kavramlarının Conrad için önemini inceler. İkinci Bölüm, Stevenson'ın Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde'ında servet, efendilik ve iktidarın ele geçiriliş biçimlerinin nasıl metne örüldüğünü araştırırken Stevenson'la Conrad'dan hangisinin daha ?modern? bir teknikle çalıştığını tartışır. Üçüncü Bölüm, Wilde'ın The Picture of Dorian Gray'inde kölelik ve efendiliğin doğa, botanik ve portre sanatıyla karşılaştırılarak işlendiği bir edebi stratejiyi tarif eder. Sonuç bölümünde Hegel'in diyalektik fikrinin geç-Victoria dönemi yazarları tarafından içselleştirildiği ve yalnız karakter, olay örgüsü ve edebi teknik kullanımında değil, kendi konumlarını belirginleştirmede de kullanıldığı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to read Joseph Conrad?s Heart of Darkness (1899), Robert Louis Stevenson?s Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886) and Oscar Wilde?s The Picture of Dorian Gray (1890) in the light of G. W. F. Hegel?s Phänomenologie des Geistes (1807). Hegel?s work defines in detail the master and slave dialectic; I use this concept to read three major late-Victorian texts. Subjecting them to meticulous close-reading, I undertake to clarify their cultural contexts and show the elaborate intermingling of literary style, character motivation and Hegelian dichotomy in their structures. Interpreting Hegel?s master and slave dialectic as something broader and more abstract than a singular relationship between a specific master and slave, I look at the implications of a more general servitude to culture and language.In the Introduction, I sketch a portrait of the reception of Hegel?s ideas in late-Victorian Britain. The first chapter discusses relevant parts of Phänomenologie des Geistes before examining how Conrad?s protagonists in Heart of Darkness constitute their master and servant positions through being hailed to ideology. Their voluntary servitude is mediated through the use of sound, and this leads to a larger discussion about the significance of sound in Conrad?s text. The second chapter describes methods with which wealth, mastery and power are inherited in Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde. I then discuss whether Stevenson?s text is more ?modern? than Conrad?s. In the third chapter I attempt to show how nature, botanics and the art of portraiture are used in The Picture of Dorian Gray as parts of the process of mastery and servitude; they kickstart a broader discussion about temporality which I analyse in detail. The conclusion shows the extent to which Hegel?s dialectics have been internalised by those late-Victorian authors. Their works attest to how they have struggled to master the literary and political context to which they belonged.