Esas grupların demetlerinin sınıflandırılması
  1. Tez No: 35153
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, X lokal eğrisel irtibatlı bir topolojik uzay ve (if,7r), X üzerindeki esas grupların demeti olmak üzere E mu (E', iti) ve (E“, 7T2) altdemetleri teşkil edildi. Her x ? X için ^îl{x) - E'x ve ^(x) = E”saplarının tt~1{x) = Ex in eşlenik altgrupları olması halinde E' ve H“ altdemetlerinin izomorf olduğu ve ter sine olarak E' ve E”altdemetlerinin izomorf olması halinde E'x ve H'x' saplarının Hx in eşlenik altgruplan olduğu ispatlandı. Bu teoremler yardımıyla E um alt demetlerinin A(H) ailesi üzerinde H' ~ E"
Özet (Çeviri)
In this study, subsheaf of H, (H',iti) and (H“, 7r2), heve been consructed where X is a locally arcwise connected topological space and (H, x) is the sheaf of the fundamental groups on X. It has been proved that subsheafs H' and H”are isomorphic in case of stalks ^{x) = H'x and ît^1(x) = H'J are conjugate subgroups of x-1(a:) = Hx for every x E X. Conversely, it has also been proved that stalks H'x and H“ are conjugate subgroups of Hx in case of subsheafs H' and H”are isomorphic for every x E X. By means of this theorems, a equivalence relation has been defined as H' ~ H“ & H' ~ F”on the family A(H ) of subsheafs of İJ. Furthermore, it has been showen that groups T(W,H') and T(W,H") are isomorph where W C X and W are arcwise connected open set.