Soya fasülyesi küspesi ilave edilmiş sığır dalağı ve akciğerinin sofralık gökkuşağı alabalıklarında büyüme hızı yem değerlendirme ve yaşama gücüne etkileri üzerine araştırma
- Tez No: 35152
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma sığır dalağı ile akciğerinin ve bunların soya küspesi proteini ile zenginleştirilmiş şekillerinin sofralık gökkuşağı alabalıklarında büyüme hızı, yemden yararlanma ve yaşama gücüne etkilerinin belirlenmesi maksadıyla yürütülmüştür. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Araştırma ünitelerinde gerçekleştirilmiş olan araştırma, 2x5x3 faktöriyel deneme düzenine göre kurulmuştur. 1.70 x 0.40 x 0.45 m. ebatlarındaki beton yalakların her birine ortalama ağırlıkları 104.54 ± 0.87 g. olan balıklardan 12'şer adet konulmuş, her kg.balık için 1.2 l/dak su verilmiştir. Rasyon grupları; devamlı % 45 proteinli ticari yem (kontrol grubu), sığır dalağı, sığır akciğeri, soya proteini ilave edilmiş sığır dalağı ve soya proteini ilave edilmiş sığır akciğerlerinden oluşmuşlardır. Yaş ve karma yemler 3 ve 6 günde bir kullanılmışlardır. Yaş yemlere soya ilavesi her iki proteinin eşit olacağı miktarlarda katılmıştır. Ticari yemler balıkların vücut ağırlıklarının % 1.5'i kadar, diğerlerinden ise, protein miktarları buna denk gelecek şekilde verilmiştir. 160 gün süren deneme sonunda şu sonuçlar elde edilmiştir. 1. Balıkçıklar, ortalama 104.54 ± 0.87 g.'dan ortalama 361.76 ± 36.27 g.'a gelmişlerdir. Günlük ağırlık artışları ortalama, balık vücut ağırlıklarının % 1.563 ± 0.225'i kadar olmuştur. Bu değerler entansif alabalık üretimi kriterlerine göre normal sınırlar içerisinde mütela edilmiştir. 2.
Özet (Çeviri)
This triaj was performed to figure out effects of combinations of systematic cattle spleen, cattle lungs and with their combinations enrichet soybeean meal feeding on the growth, feed efficiency and survival rate of table trouts (Oncorhynchus mykiss) reared in concrete tanks (1.70 xO.40xO.45 m) at the Department of Fisheries, faculty of Agriculture at University of Atatürk in Erzurum. Twelve fish with average initial weights of 104.54±0.87 g were distrubited as2 x 5 x 3 factorial experimental plants in to tanks and supplied with artezian water 1.2 l/min/kg of fish. Five kinds of rations were used in this research. They were: commercial feed with 45% protein given only to the control group, cattle spleen, cattle lungs, combination of cattle spleen and soybean meal, and combination of cattle lungs and soybean meal. Fish were fed on wet feed and dry feed at 3 and 6 day intervals. Adding, quantity of soybean meal to the wet feeds (cattle lungs and cattle spleen) based on the equality in protein values. Quantity of commercial feed was given 1.5 % of live weights of fish and the others were given based on the same protein value. Following results were taken from the research, lasted 160 days. 1. Fish grew up average weight from 104.54±0.87 to 361.76±36.27 and their average daily weight gain was observed as 1.563±0.225 % of live body weights that can be considered a normal result according to intensive trout culture criterions. 2. The best average daily weight gain was observed from commercial ration. Cattle spleen which added soybean meal every six days, cattle spleen with soybean meal added every three days, cattle lungs which added soybean meal every six days, cattle lungs which added soybean meal every three days, cattle spleen which was given every six days, cattle lungs which was given every six days, cattle spleen which was given every three days, iv cattle lungs which was given every three days followed it in order. These values were observed 2.01%, 1.691%, 1.606%, 1.572%, 1.490%, 1.488%, 1.385%, 1.328%, and 1.266% respectively.