1982 Anayasası'nda basın özgürlüğü karşısında kişilik hakkı ve korunması
In 1982 Constitution press freedom on the basis of the personality right and its protection
- Tez No: 351573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Günümüzde kişilik hakkı özellikle de manevi kişisel değerler basın yoluyla oldukça yoğun bir şekilde ihlale maruz kalmaktadır. Bu sebeple, basın özgürlüğünün sağlanması ve aynı zamanda kişilik hakkının korunması için basın özgürlüğüne ilişkin hukuki sınırları belirlemek çok önemlidir. Nitekim çalışmamızın amacı, basın özgürlüğünün içerdiği hakları, bu özgürlüğe ilişkin anayasal ilkeleri ve sınırları ortaya koyarak, kişilik hakkının korunması bakımından bu özgürlüğün kapsamını ve sınırlarını belirlemektir.Bu amaç doğrultusunda çalışmamızın ilk bölümünde, basın özgürlüğü etraflıca ele alınmıştır. Öncelikle basın kavramının tanımı, basının önemi ve görevleri açıklanmıştır. Basın özgürlüğünün hukuki niteliği ve kapsamı irdelenmiştir. Bununla beraber, basın özgürlüğüne ilişkin anayasal ilkeler ve sınırlar açıkça ortaya konmuştur.Çalışmamızın ikinci bölümünde, basın özgürlüğünün en önemli sınırlarından biri olan kişilik hakkı ve korunması incelenmiştir. Bu itibarla, kişilik hakkının konusu maddi ve manevi değerler irdelenmiştir. Aynı zamanda bu değerlerin basın yoluyla ihlali ve bu ihlallerden korunma yolları açıklanmıştır.Çalışmamızın son bölümünde ise, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları temelinde kişilik hakkının korunması bakımından basın özgürlüğünün kapsamı ve sınırları değerlendirilmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen meşru amaçlardan biri olarak, basın özgürlüğünün başkalarının şöhret ve haklarının korunması nedeniyle sınırlandırılması ele alınmıştır. Bu bağlamda kişinin şeref ve haysiyetinin ve özel hayatının korunması nedeniyle basın özgürlüğünün sınırlandırılması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, personality right especially moral personal values are being exposed to infringement through the media intensively. Therefore, to ensure the freedom of the press and at the same time to protect the personality right is vital in determining the legal boundaries of freedom of the press. Thus, the aim of our study is to determine the extent and limits of this freedom with regards to protection of the personality right, by revealing the rights of freedom of the press contained the constitutional principles and the limits of this freedom.For this purpose, the first part of our study, freedom of the press is considered comprehensively. Primarily, definition of the concept of press, the importance and functions of the press are explained. Legal character and extent of the freedom of the press is discussed. In addition to that constitutional principles and the limits of press freedom are stated expressly.In the second part of our study, personality right and its protection, which constitutes one of the most important limits of press freedom, are examined. In this regard, physical and moral values of the personality rights? subjects are explicated. At the same time, infringement of these values through the press and means of protection from these infringements are explained.In the final part of our study, extent and limits of press freedom in terms of protecting personality right are assessed on the basis of the decisions of Constitutional Court and European Court of Human Rights. One of the aims specified as legitimate in article 10 paragraph 2 of the European Convention on Human Rights? restriction of press freedom since protection of others reputation and rights are discussed. In this respect, restriction of freedom of the press due to the protection of honour and dignity and the private life of the person are examined.