Yeni Neo-Klasik Sentez ve iktisat politikası
New Neo-Classical synthesis and economic policy
- Tez No: 351583
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İktisat bilimi uzunca bir süre kaotik bir görünüm sergiledikten sonra, iktisatçılar arasında temel konulardaki görüş ayrılıklarının genel anlamda ortadan kalkmasıyla birlikte 1990'lı yıllarda iktisat biliminde yeni bir sentez (Yeni Neo-Klasik Sentez-YNS) ortaya çıkmıştır. YNS'nin para politikasına yönelik yaklaşımında para, uzun vadede yansız olarak görülürken fiyat istikrarına büyük önem verilmiş ve merkez bankasının ekonomik istikrarı sağlamak adına fiyat istikrarını sağlamasının gerekli ve yeterli olduğu iddia edilmiştir. YNS'de maliye politikası ise gerek kısa vadede gerekse de uzun vadede etkinsiz olarak görülmüştür. Öte yandan YNS'nin para politikasına yönelik yaklaşımında ihtiyatlı para politikası rejimi çerçevesinde fiyat istikrarı hedefine aşırı vurgu yapıldığı ve bu uğurda reel ekonomik büyüklüklerin ve finansal istikrarın göz ardı edildiği görülmektedir. Yine, YNS çerçevesinde bir maliye politikası teorisinin bulunmaması YNS'nin yumuşak karnını oluştururken YNS'de maliye politikası uzun vadede olduğu gibi kısa vadede de etkinsiz olarak görülmekte ve devlete ekonomide herhangi bir rol vermekten kaçınılmaktadır. Yapılan ampirik çalışmalardan karışık sonuçlar elde edilmekle birlikte, bu tezde elde edilen bulgular da dâhil olmak üzere, uygulamadaki para politikasının kısa vadeli etkilerinin uzun vadeli sonuçları olabileceğine ve maliye politikasının en azından kısa vadede etkin olduğuna yönelik ciddi ampirik bulgular bulunmaktadır. Öte taraftan bu yöndeki görüşler 2008 küresel ekonomik kriziyle birlikte daha da güç kazanmıştır. Bu bağlamda YNS'nin iktisat politikasına yönelik yaklaşımında bir dönüşümün yaşanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
After economics had represented a chaotic situation for a long time, together with the general disappearance of the disagreements between economists in the basic subjects, New Neo-Classical Synthesis (NNS) has emerged in economics in the 1990s. In the monetary policy approach of NNS, while money is regarded as neutral in the long run, a great importance is given to price stability and central bank's adherence to price stability is conceived as necessary and sufficient in order to secure economic stability. Furthermore, fiscal policy in NNS is considered as inefficient both in the short run and in the long run. In the monetary policy approach of NNS, price stability goal has been extremely highlighted and economic aggregates and financial stability has been overlooked for the sake of price stability. Moreover, while the absence of the fiscal policy theory within NNS constitutes the tender point of it, fiscal policy is regarded as inefficient both in the short run and in the long run and giving any role to the state in the economy is avoided in the NNS. Although empirical studies have produced mixed results, including the findings obtained in this dissertation, there are serious empirical findings suggesting that short run effects of the monetary policy could have long run consequences and fiscal policy could be efficient at least in the short run. Moreover, these views have gained more power with the 2008 global economic crisis. In this context, economic policy approach of NNS is required to have a transformation.