Keynesgil iktisatta para ve maliye politikalarında yenilenme
Renews of monetary and fiscal policy at Keynesian economics
  1. Tez No: 147242
  2. Yazar: YAVUZ GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Adam Smith ile başlayan iktisadi düşünce tarihi ilk yenilenmesini 1 929 Büyük Buhranı ile yaşamıştır. Klasik iktisadi düşünce okulu bu depresyon sonucu ortaya çıkan, işsizlik sorununa mevcut varsayım ve politika tavsiyeleriyle çare bulamamıştır. Keynes, yeni bir kapitalist iktisat ortaya atarak literatürün hakim varsayım ve politika tavsiyelerini yenilemiştir. Bu anlamda, makroekonomik bir analiz yapmanın yanı sıra bir çok yeni kavramın da iktisat literatürüne dahil olmasına neden olmuştur. Ancak, Keynes'in kendini Keynes taraftarı olarak ilan eden Keynesgil iktisatçılarca anlaşılmadığı iddia edilmiştir. Böylece, Keynes'in“yenilenmesi de oldukça çeşitli olmuştur. Keynesgil iktisat okullarından, Neo-Klasik Sentez, Klasik iktisat ile Keynes'in makro ekonomisini birleştirmeye çalışmıştır. Bir başka ”yenilenme" olan Yeni Keynesgil iktisat okulu ise, stagflasyon sorunu ile beraber kendini göstermiştir. Bu okulun en belirgin özelliği, Keynesgil makro ekonomiye mikro temeller kazandırma çabaları olmuştur. Diğer bir yenilenme olan, Post-Keynesgil iktisadi düşünce en çok bu okula tepki olarak doğsa da Yeni Keynesgil ekonomiye de tepki olarak doğmuştur. Çünkü, bu okulların yaptıkları Keynes'in yeniliklerini törpülemekten ibarettir. Tezi Hazırlayan : YAVUZ GİRAY Tez Danışmanı : PROF. DR. NEŞE ERİM Tez Kabul Tarih ve No : 15. 09. 2004 - 2004/19 Jüri Üyeleri : PROF. DR. NEŞE ERİM YRD.DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN YRD. DOÇ. DR. TAHİR BÜYÜKAKIN
Özet (Çeviri)
History of economics, starting with Adam Smith had lived its first restoration with the Great Depression in 1929. Classical school hadn't been cured unemployment problem by means of his available hypothesis and policy recommendation. Keynes, who developed a new capitalist economy, caused the restoration of dominant policy and hypothesis of literature. He incorporates many new concepts to economics literature, in addition to making a macro economic analysis. Although lots of economist, who claimed that they are Keynesian, couldn't understand what Keynes was saying? Because of that reason, restoration of Keynes mostly differentiated. Among these interpretations, Neo classical Synthesis tried to reconciliation Keynesian macro economics with Classical theory. Another restoration of Keynes namely New Keynesian borne at the times of stagflation. Distinctive feature of that thought of economics enhance the Keynesian macro economics with micro foundations. Post-Keynesian theory was revival as a reaction to both Neo-Classical Synthesis and New Keynesian schools. They blamed them to leave Keynes' core framework. Tezi Hazırlayan : YAVUZ GİRAY Tez Danışmanı : PROF. DR. NEŞE ERİM Tez Kabul Tarih ve No : 1 5. 09. 2004 - 2004/1 9 Jüri Üyeleri : PROF. DR. NEŞE ERİM YRD.DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDO?AN YRD. DOÇ. DR. TAHİR BÜYÜKAKIN