İşverenin cezai sorumluluğu
The criminal liability of the employer
- Tez No: 351650
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tezimizin ilk bölümünde iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının açıklaması yapıldıktan sonra, işverenin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yükümlülüklerine ilişkin düzenlemeler ile yine işverenin hukuki, idari ve cezai sorumluluklarına değinilmiştir. Bu bölümde, özellikle 4857 sayılı İş Kanunu?nda yer alan işverenin yükümlülükleri ve işverenin sorumluluğuna yol açan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu?ndan kaynaklanan suçlar inceleme altına alınmıştır. İkinci bölümde ise, genel olarak işverenin iş hukuku mevzuatından kaynaklanan sorumlulukları ve yükümlülükleri inceleme altına alınmıştır. Özellikle, çalışma hayatının düzenlenmesi için ortaya konmuş olan 4857 sayılı İş Kanunu?nda hüküm altına alınmış olan idari para cezaları açıklanmıştır. Son olarak ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında İdari Para Cezalarının uygulanması ve zamanaşımı konuları inceleme altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The obligations of the employer regarding labour health and safety and also the legal , administrative and criminal responsibilities of the employer are touched after the concepts of labour health and safety are explained in the first division of our thesis. In this division , especially the employer? s obligations under The Labour Act ( n: 4857 ) and the the offenses which are regulated under The Turkish Criminal Code ( n: 5237 ) and causes the employer? s criminal liability are examined. In the second division , in general , the employer? s liabilities and obligations under The Labour Act and the other positive labour regulations are scrutinised. Specifically , the administrative fines under The Labour Act which was regulated to provide the order in busines world are mentioned. In conclusion , the execution of the administrative fines under The Misdemeanour Act ( n: 5326 ) and the prescription matters are put under careful scrutiny.