Risksiz risk yönetiminin alternatif yolları
Alternative ways of the risk-free risk management
  1. Tez No: 351829
  2. Yazar: DEMET KALYONCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Günümüzde işletmelerin ve organizasyonların içsel ve dışsal faktörlerden kaynaklanan birçok risk türleri ile karşı karşıya olmaları kurumların öncelikli olarak etkin bir iç kontrol sistemi oluşturmasını yapısal değişimi gerçekleştirmesini ve risksiz bir risk yönetimi stratejisi belirlemesini gerektirmektedir. Bir çok işletmede iç kontrol sisteminin yetersizliğinden dolayı işletme risklere karşı korunaksız olabilmektedir. Riskleri minimize etmek ve fırsatlara çevirmek için kurum içi yapısal değişim alternatif stratejileri uygulanmalıdır. Bu çalışmada; risk yönetiminin geleneksel bakıştan modern anlayışa dönüşüm süreci anlatılmakta postmodern perspektifin risk yönetimini risksiz bir şekilde gerçekleştirme biçimi ve yapısal değişimin oluşum sürecindeki temel nitelikleri sunulmaktadır. Anahtar Kelime: İç Kontrol Sistemi, Yapısal Değişim, Risk Minimizasyonu, Riskin Fırsata Çevrilmesi.
Özet (Çeviri)
Today, businesses and organizations to be faced with many types of risks arising from the internal and external factors, as a priority the institutions to be required to create an effective internal control system, to perform structural changes and to determine the risk-free risk management strategies.A lot of business due to lack of an internal control system may be unprotected against risks. To minimize the risks and the risk of internal structural changes to translate into opportunities for alternative strategies should be implemented.In this study, the modern understanding of the risk management process of transformation from the traditional view is described as postmodern perspective, perform a risk-free form of risk management and structural changes in the basic nature of the formation process are presented.