Developing and implementing supply chain strategies by using system dynamics
Sistem dinamikleri ile tedarik zinciri stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 85262
  2. Yazar: ALİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARANSEL ATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Tedarik zinciri yönetimine olan ilgi, 19801i yıllardan itibaren firmaların kendi organizasyonları içerisinde ve kendi organizasyonlarının müşteri ve tedarikçi durumundaki diğer şirketlerle işbirliğine dayalı ilişkilerin faydalarını anlamaları ile, düzenli olarak artış göstermiştir. Firmalar artık müşteri ve tedarikçi durumundaki diğer firmalar ve tedarik zinciri içerindeki diğer kuruluşlardan bağımsız olarak rekabet edemeyeceklerini anlamışlardır. Tedarik zinciri yönetimi firmaların kendi içerisindeki departmanların birbiri ile, aynı zamanda müşteri ve tedarikçileri ile optimum bir entegrasyonu gerektirmektedir. Bütün bölümleri ve yürütülen faaliyetleri ile bir firmanın kendi içerisindeki tedarik zinciri veya çok katmanlı bir tedarik zinciri karmaşık bir resim olarak düşünülebilir. Bu karmaşıklık içerisinde katma değer sağlayıcı stratejilerin oluşturulması, tedarik zinciri yönetimi en zorlayıcı konudur. Optimum bir tedarik zinciri yapısının oluşturulması ve tüm tedarik zinciri faaliyetleri ile ilgili katma değer sağlayıcı stratejilerin oluşturulması bütüncül yaklaşımlar gerektirmektedir. Bu araştırma tedarik zincirini oluşturan departman yada firmaların optimum entegrasyonu ve katma değer sağlayıcı stratejilerin üretilmesine yönelik olarak Sistem düşünüşü, ve Sistem dinamikleri yaklaşımlarını ele almaktadır. Sistem düşünüşü ile, tedarik zinciri içerisindeki bütün yöneticiler tüm faaliyetlerini, kendi departmanları yada firmalarına özel bağımsız faaliyetler olarak düşünmeyip, tüm tedarik zincirinin büyük resmi içerisinde düşünmelidir. Sistem dinamikleri metodolojisi yöneticilerin mevcut stratejilerini risksiz bir ortamda ve resmin bütünlüğü içerisinde test etmelerine olanak tanır. Sistem dinamikleri metodolojisi ile birlikte, tüm tedarik zincirini ilgilendiren stratejik problemler daha kapsamlı incelenebilir ve geleceğe yönelik katma değer sağlayıcı stratejiler oluşturulabilir. Bu araştırmanın ana konusu yöneticilerin alternatif stratejilerini test ederek tedarik zincirleri için katma değer sağlayıcı stratejilerin oluşturulmasını sağlayacak; takım çalışmasına dayalı yönetimsel bir metodolojinin oluşturulmasıdır.. Bu metodoloji yöneticilerin kendi departmanlarına ilişkin stratejileri tedarik zinciri büyük resminin ışığı altında incelemelerine olanak sağlar. Yöneticiler kendi stratejik kararlarının diğer departmanları ve tedarik zincirinin tamamım nasıl etkilediğini görürler. Tedarik zinciri yönetimi, Sistem düşünüşü, Sistem dinamikleri, strateji bu çalışmadaki anahtar sözcüklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Interest in Supply Chain Management has steadily increased since 1980s when firms saw the benefits of collaborative relationship within and beyond their own organizations Firms are finding that they can no longer compete effectively in isolation of their suppliers, customers or other entities in the supply chain. Supply Chain Management necessitate an optimal integration among a firm's own internal departments, and at the same time its suppliers and customers. With its all component and the activities, an internal supply chain of a firm or a multi- stage supply chain can be thought as a complex picture. Developing and implementing value-creating strategies within this complexity is the most challenging issue in Supply Chain Management. Establishing an optimized supply chain and developing value creating strategies related to all supply chain processes need holistic approaches. This research introduces System thinking and System dynamics approaches to achieve the optimal integration of supply chain member departments or firms and developing value creating supply chain strategies. With System thinking, the managers in every part of a supply chain think their activities in the context of the supply chain big picture, not as independent activities. System dynamics methodology enables managers to test their strategies in a risk- free environment and in the context of the big picture. With the System dynamics methodology the supply chain strategic problems can be investigated more deeply and the value creating strategies can be formed. In this study, the subject matter is to form a systematic and team- based managerial methodology, that enables managers to test their alternative strategies and develop value creating supply chain strategies in a holistic manner. This methodology helps managers to test their local strategies in the context of supply chain big picture. They see how their strategic decision effects the other parts of the supply chain and the business as a whole. Supply Chain Management, System thinking, System dynamics, strategy are the key word in this study. IX