Üstten tohumlama yöntemiyle mera ıslahı üzerine araştırmalar
- Tez No: 35194
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SERVET TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yapay tohumlama yöntemiyle hazırlanan dörtlü karışımın doğal mer'aîann ıslahı üzerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışma inanlı Tarım İşletmesi mer'alannda yürütülmüştür. Tohumlamada İngiliz çimi %30, Otlak ayrığı %30, Yonca %30 ve Çayır düğmesi %10' îuk oranlarda kullanılmıştır. Bu karışımın ekimi yer yer yırtılan mer'a üzerine el ile yapılmıştır. Araştırmada çıkış, botanik kompozüsyon yüzdelerinin kıştan önceki ve sonraki durumlarıyla mer'anın verimi tespit edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1- Yırtma suretiyle yaralanan mer'a üzerine ekilen karışımdan % 25.48' lik çimlenme ve çıkış sağlanmıştır. Bu oran içerisinde türlerin payı İngiliz çiminde % 29.45, Otlak ayrğmda % 25.72, Yonca* da % 24.59 ve Çayır düğmesininde % 13.85 olmuştur. 2- Kış öncesi tespit edilen botanik kompozisyondaki türlerin oranı İngiliz çiminde % 25.98, Otlak ayrığında % 23. 18, Yoncada % 23. 14 ve Çayır düğmesinde % 1 1.58 olarak bulunmuştur. 3- Kış çıkışı yapılan tespitte deneme parselinde İngiliz çiminin % 22.62, Yoncanın % 17.51, Otlak ayrığının % 17.33 ve Çayır düğmesininde % 9.22 oranında kaldığı belirlenmiştir. 4- Hasat sonucu aşdama yapılan mer'aîann verimi 21433 kg doğal mer'aîann verimi ise 153.33 kg/da olarak tespit edilmiştir. Islah edilen mer'alannda verim artışı % 39.78 olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The improve of seed mixture which was prepared from four diffirent species, on the improvement of natural pastures was investigated in this research which was made in İnanlı Agricultural Farm. Perennial ryegrass (30%), Crested wheast grass (30%), Alfalfa (30%) and Sanguisorba minör (10%) were used as materials. The sowing of this mixture was made by hand in a cultivated pasture Emergence, botanical composition percentages before and after winter and the yield of pasture were determined in this research. The experimental results summarized as below. 1- In the cultivated 25.48% at the mixture emerged. The share of the species in this ratio was 29.45%, Perennial ryegrass 25.72%, for crested what grass Alfalfa and 13.85% sanguisorba minör 2- The ratio of the species in the botanical composition determined before winter has been found as Perennial ryegrass 25.98%, Crested wheat grass 12.18%, Alfalfa 23.14% and sanguisorba minör 1 1.58%. 3- According to the determination made after winter of the experiment plot, Perennial ryegrass was 22.62%, Crested wheat grass 17.33%, Alfalfa 17.51%, and sanguisorba minör 9.22%. 4-After harvest, yield of the inoculated pasture was been determined as 214.33 kg and the yield of the natural pasture as 153.33 kg. Yield increase of the improved pasture was 39.78%.