Tokat kenti geleneksel konut dokusunun koruma bağlamında irdelenmesi: Halit Sokak, Bey Sokak, Beyhamam Sokak
Studying traditional house fabric of city of tokat within the context of preservation: Halit Street, Bey Street, Beyhamam street
  1. Tez No: 351940
  2. Yazar: DİLARA GÖKÇEN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tokat Kenti Geleneksel Konut Dokusu ve Geleneksel Tokat Evlerini konu alan bu çalışmanın amacı; Tokat Kentinin Geleneksel Konut Mimarisinin tarihi ve kültürel zenginliğini tanımlamak, Geleneksel Tokat Evleri için geçmişten günümüze geliştirilen ve hala devam etmekte olan koruma yaklaşımlarını irdelemek ve koruma bağlamında sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirmektir. Tezin izledigi yol; geleneksel konut mimarisini oluşturan sosyal ve fiziksel çevrenin incelenmesi, geleneksel konut dokusu ve bu dokuya geliştirilen koruma yaklaşımı, geleneksel konutlara geliştirilen koruma yaklaşımlarındaki eksiklikler ve sorunlarla beraber bozulma durumlarının irdelenmesi ve koruma yaklaşımının ne şekilde olması gerektiğinin belirlenmesi seklindedir. Tez beşbölümden oluşmaktadır: 1. Bölümde; Tokat Kenti fiziksel ve tarihi özellikleri açısından incelenmiştir. Bu başlık altında Tokat Kenti'nin konumu ve sınırları belirtilmiş, coğrafi özelliklerinde topografik ve jeolojik yapısıyla beraber iklimi incelenmiştir. Tarihsel gelişimi ise tarihsel yapının şekillendiği süreç ile beraber sosyo-ekonomik yapı ve demografik yapı üzerinde durulmuştur. Yine bu bölümde kent dokusunun fiziksel gelişimin nasıl oluştuğu ve nelerden etkilenerek böyle bir gelişimin gerçekleştiği açıklanmıştır. Bu bölümde son olarak Tokat Kenti'nin koruma tarihini tanımak adına, kentsel planlama ve koruma süreci ile ilgili veriler yer almaktadır. 2. Bölümde; Tokat Geleneksel Konut mimarisi ayrıntılı olarak çözümlenmistir. Bu çözümleme sokak sağlıklaştırılması yapılmış olan üç sokakta ayrı ayrı ele alınmış ve bu sokaklar üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu üç sokak; Halit Sokak, Bey Sokak, Beyhamam Sokak 'tır. Öncelikle bu bölümün ilk kısmında Tokat Kenti Geleneksel Konut Dokusu ile ilgili çalışmalar yer almaktadır. Konutların genel olarak plan, cephe ve yapım sistemi üzerinden mimari özellikleri çözümlenmiştir. Sonraki kısımlarda ise yoğunlaşılan üç sokak için konutların ayrı ayrı plan, cephe, iç mekan mimari özellikleri ele alınmıştır. Sokaklar ölçeğinde ise her bir sokak için analiz yöntemi üzerinden pek çok parametre incelenmiştir. Bunlar; konutların genel özellikleri, konumu ve sınırları, ulaşım, topoğrafya-yapı ilişkisi, yapı- parsel ilişkisi, yapı nitelikleri, yapı yükseklikleri, özgünlük durum analizi, bozulma durum analizi, konfor durumu olarak ele alınmıştır. Her bir sokak için son olarak da sosyal veekonomik nitelikler başlığı altında sokakların sosyal ve ekonomik durumu ile ilgili yapılan araştırmalara ve çalışmalara yer verilmiştir. 3.Bölümde; Tokat Kenti Geleneksel Konut Dokusu kapsamında 2. Bölümde irdelenen Halit Sokak, Bey Sokak, Beyhamam Sokak 'ta yapılan sokak sağlıklaştırma çalışmaları üzerinden koruma yaklaşımları ve koruma sorunları irdelenmiştir. Bu sokaklardaki konutların bozulma nedenleri başlığı altında fiziksel ve sosyal nedenler olarak ele alınmıştır. Fiziksel nedenleri oluşturan doğa ve insan kaynaklı etkenler olarak irdelenirken sosyal etkenlerde sosyal ve ekonomik yapıdaki bir takım değişiklikler irdelenmiştir. Yine bu bölümde konutların bozulma şekilleri üzerinden bozulmanın biçimsel ve yapısal nedenleri açıklanmıştır. 4. Bölümde; Tokat Kenti Geleneksel Konut Dokusunun ve konut mimarisinin korunması ile ilgili çözümler; alan ölçeğinde ve yapı ölçeğinde olmak üzere iki ana baslık adı altında incelenmiştir. Alan ölçeğinde, geleneksel dokuyu korumaya yönelik yaklaşımlar için önerilerde bulunulurken yapı ölçeğindeki öneriler biçimsel ve yapısal olarak ikiye ayrılmıştır. Bu bölümde Halit Sokak örneğinde geleneksel konutların bozulma durumunun çözümlemesi ve konutlar arasında korumada önceliklerin saptaması yapılmıştır. 5. Bölümde; Tezin bütününe yönelik bir sonuç ve değerlendirme yapılmıştır Anahtar Kelimeler : Tokat Kenti, Geleneksel Konut Mimarisi, Geleneksel Evleri, Geleneksel Konut Dokusu, Sokak Sağlıklaştırma
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is about Traditional House Texture of City of Tokat and Traditional Tokat Houses, is to define the historical and cultural richness of Traditional Architecture of Houses in City of Tokat, to examine the preservation approaches which developed in time and is still valid now, and to make suggestions as solutions within the context of preservation. The thesis contains the examination of social and physical environment that shape traditional house architecture, traditional texture of houses and the preservation approach towards these textures, examination of deterioration as well as insufficiencies and problems in preservation approaches that are developed for traditional houses, and determining what kind of a preservation approach should be applied. The thesis consists of five chapters: In the 1st Chapter; City of Tokat is examined with regard to physical and historical features. The position and borders of city of Tokat are defined, and its topographic and geological structure as well as its climate are examined. As for its historical development, socio-economic and demographic structures are mentioned as well as the process of historical background. Also in this chapter, how the physical development of the texture of the city was shaped and from where it was affected during the process are explained. Finally, in this chapter, in order to learn about the preservation history of City of Tokat, data related to the process of urban planning and preservation. In the 2nd Chapter; Traditional House Architecture of City of Tokat is analysed. This analysis was made seperately for three streets that had been improved and these streets were concentrated mostly. These streets are Halit Sokak, Bey Sokak, Beyhamam Sokak. At the first part of this chapter, studies that are related with Traditional House texture of City of Tokat are found. The architectural features of houses are analysed with regard to plan, facade and construction system. Then, plans, facades and interior architecture of houses in three streets that are taken as pilot are determined. As for the streets, every street was analysed with regard to many parameters. These are; general features, positions and borders of houses; topography structure relationship, structure-parcel relationship, qualities of structure, heights of structures, genuineness situation analysis deterioration situation analysis, comfort situation. Finally, for each street -under social and economic qualities titles researches and studies are presented within the context of social and economical situation. In the 3rd Chapter; Preservation approaches and problems concerning preservation are examined through Halit Sokak, Bey Sokak and Beyhamam Sokak, which were mentioned in the 2nd Chapter within the context of Traditional House Texture of City of Tokat. Under the title of reasons of deterioration in these streets, physical and social reasons are discussed. Physical reasons are regarded as nature and human factors while social reasons are regarded as changes in socio-economical structure. Also in this chapter, formal and structural reasons of deterioration are explained through the deterioration types of houses. In the 4th Chapter; Solutions with regard to Preservation of Traditional House Texture and House Architecture of City of Tokat are examined under two main titles: area and structure wise. As far as area is concerned, while suggesting for preservation towards traditional texture, suggestions for structure are seperated into two as form and structure. In this chapter, traditional houses of Halit Sokak of deterioration situations are analyzed and among of houses are identifyed for which one is prior to preservation. Key Words : City of Tokat, Traditional House Architecture, Traditional Houses, Traditional House Texture, Street Improvement