Nitrik oksit sentaz blokajı ile hipertansiyon oluşturulan sıçanlarda propolis, CAPE ve polen'in kan basıncı, ADMA, NF-κB ve paraoksanaz düzeylerine etkileri
The effects on blood pressure, ADMA, NF-κB and paraoxsanase levels of propolis, CAPE and pollen in rats caused hypertension with nitric oxide synthase blockade
- Tez No: 351991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA TALAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Nω-nitro-L-arjinin-metil ester (L-NAME) ile hipertansif yapılan sıçanlarda propolis, kafeik asit fenil ester (CAPE) ve polen uygulaması sonucu paraoksanaz (PON1) aktivitesi, toplam antioksidan seviye (TAS), toplam oksidan seviye (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ), asimetrik dimetilarjinin (ADMA) ve nükleer faktör kappa B (NF-κB) seviyeleri ve kan basıncında meydana gelen değişimler araştırılmıştır. Deneysel araştırmalar için 35 adet Spraque dawley ırkı sıçanlar kullanılmıştır. Çalışmada; kontrol (0.5 cc serum fizyolojik), hipertansiyon (L-NAME=HT) (40 mg/kg/gün), HT+propolis (200 mg/kg/gün), HT+polen (100 mg/kg/gün) ve HT+CAPE (50 µM/kg/gün) olmak üzere 5 deneysel grup belirlenmiş olup 28 gün boyunca kontrol grubu dışında bütün deneysel gruplara L-NAME uygulaması devam etmiştir. 28 günlük uygulamanın ilk 14 gününde kontrol dışındaki gruplara sadece L-NAME, 14. günden sonra L-NAME grubu hariç diğer gruplara antioksidan maddeler belirlenen dozlarla uygulanmıştır. Çalışmanın 0, 14 ve 28. günlerinde deney hayvanlarının kan basınçları tail cuff yöntemiyle ölçülmüştür. 28.
Özet (Çeviri)
In this study first, rats have been hypertensive by means of Nω-nitro-L-arginin-metil ester (L-NAME), then caffeic acid, propolis and pollen have been given them and the level of PON1 activity, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSİ), asymmetric dimetilarginine (ADMA) ve nuclear factor cappa B (NF-κB) and changes in the blood pressure have been investigated. For the experimental research have been used 35 race of Spraque dawley rats. In this study, 5 experimental groups including control (0.5 cc serum physiological), hypertension (L-NAME=HT) (40 mg/kg/day), HT+propolis (200 mg/kg/day), HT+CAPE (50µM/kg/day) and HT+pollen (100mg/kg/gün) have been identified and through 28 days, except control group all the experimental groups have been administrated L-NAME. The first 14 days of 28 days application, except control group the other groups have been administrated L-NAME. After the 14th day except L-NAME group the other groups have been administrated determined dose of antioxidants. In the 0th, 14th and the 28th days of study, experimental animals' blood pressure has been measured by means of tail-cuff method.