İzmir-Halkapınar tarihi su yapıları
The historic water structures of Izmir-Halkapinar
- Tez No: 352031
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR. E.FÜSUN ALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, İzmir İli'nin Halkapınar Mahallesi'nde, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Tesisleri'nde bulunan Tarihi Su Fabrikası ve Tarihi Su Dağıtım Yapısı'nın tarihsel süreçleri, mimari özellikleri ve bozulma sorunları incelenmiştir.Çalışmanın giriş bölümünde, tezin amacından, hangi yapıları ve alanları kapsadığıdan ve hangi yöntemlerin kullanıldığından bahsedilmiştir.İkinci bölümde, İzmir'in coğrafi konumu ve jeolojik özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonra yapıların bulunduğu Halkapınar Mahallesi'nin İzmir içindeki coğrafi konumu ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, Halkapınar Mahallesi'nin tarihsel süreçteki yerinden bahsedilmiştir. Özellikle Halkapınar Kaynakları'nın yakınında olduğu düşünülen ?Diana Hamamları? ve Meles Çayı olabileceği tartışılan Halkapınar Çayı hakkında bilgiler için antik kaynaklardan ve gezginlerin anlatımlarından yararlanılmıştır. Homeros'un İzmirli oluşu ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Homeros'un kıyısında doğduğu düşünülen Meles Çayı'nın önemi vurgulanmıştır.Dördüncü bölümde ise, 19. yüzyıl İzmir'de sanayileşme süreci genel olarak anlatılmıştır.Beşinci bölümde, Tarihi Su Fabrikası'nın kuruluş ve tarihsel süreci anlatılmıştır. Tarihi Su Dağıtım Yapısı ile ilgili herhangi bir tarihsel bilgi bulunmamaktadır. Sadece 19. yüzyıla ait kartpostallar ve günümüz kaynaklarında kısa anlatımları geçmektedir. Daha sonra her iki yapının da mimari özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bu arada fabrikaya ait hizmet binalarının da mimari özelliklerinden bahsedilmiştir.Altıncı bölümde, Tarihi Su Fabrikası ve Tarihi Su Dağıtım Yapısı'ndaki koruma sorunları ele alınmıştır.Yedinci bölüm olan değerlendirme bölümünde ise, çalışmanın amacı doğrultusunda, Tarihi Su Fabrikası, Tarihi Su Dağıtım Yapısı ve Halkapınar Çayı hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical process, architectural features and their deterioration problems of Halkapınar Tarihi Su Fabrikası and Tarihi Su Dağıtım Yapısı, located in Izmir Su ve Kanalizasyon (IZSU) facilities in Halkapınar neighborhood, Izmir province.In introduction, aim this research, its scope and used are explained.The second part of the thesis studies the geographic position and the geological features of İzmir. Afterwards, the geographic position of the Halkapınar neighborhood has been included.Thirdly the thesis studies the Halkapınar neighborhoods place in the historical process. Especially the ?Diana Bathhouses? which is tough to be the Halkapınar Springs and the Meles Flood which is discussed to be the Halkapınar Flood, the knowledge that indicates that, has been utilized from antic sources and stories of travelers. The subject of Homer descending from İzmir is also included. The importance of the Meles Flood has been pointed.At the fourth part the thesis explains the industrialization of İzmir in the nineteenth century generally.Fifth part of the study tells the founding and historical process of Halkapınar Tarihi Su Fabrikası. There is no historical knowledge of Halkapınar Tarihi Su Dağıtım Yapısı. Only some few postcards from the nineteenth century and some basic and short writings are found. Afterwards the architectural features of the two structures are chiefly analyzed. Also the architectural features of the service and sub buildings of the Factory have been lightly analyzed.In the sixth part the protection issues of historical buildings, Halkapınar Tarihi Su Fabrikası and Halkapınar Tarihi Su Dağıtım Yapısı has been discussed.