Pnomatik yastıklı silindir tasarımı ve ömür testleri
Manufacture and life tests of pneumatic cyclinder
  1. Tez No: 352044
  2. Yazar: YILMAZ DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pnomatik sistemler günümüz endüstrisinde önemli rol oynamaktadır. Uygun maliyette pratik çözüm sağlayan pnomatik sistemler gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve önemli bir global pazara sahip olmaktadır. Ülkemizde de bu sistemler yoğun olarak kullanılmasına karşın pnomatik ekipmanların imalatı pazarda geniş bir alana sahip değildir. Pnomatik pistonlar pnomatik sistemlerin ana elemanlarından olup, kullanım açısından olduğu gibi maliyet açısından da büyük öneme sahiptir. Pnomatik yastıklı silindir tasarımı ve ömür testleri, başlıklı bu tez çalışmasında pnomatik yastıklı silindir imalatında yüksek ömür elde etmek için dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir. Optimum silindir boyutları hesaplanıp, analizi gerçekleştirilmiştir. Gerçek kullanım koşullarındaki dayanımı görmek için ise“Pnomatik silindir test makinası”tasarlanıp imal edilmiştir. 10 milyon yük tekrarına maruz kalan pnomatik silindirden test sonucu elde edilen değerler istatistiksel proses kontrol yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pneumatic systems have a significant importance in current industry. Pneumatic systems (which provides with cost effective and practical solutions) become widespread and, they become important in global market. Despite the fact that such systems are commonly used in our country, production of pneumatic equipments is made in a narrow area of the market. Pneumatic pistons are one of the main elements of pneumatic systems and, it has a significant importance in terms of usage and costs. This thesis study titled“Pneumatic Cylinder Design and Life-Cycle Tests”refers to the important points which need to be considered in order to obtain durable lifetime in the production of cylinder with pneumatic pad. Dimensions of optimum cylinder are firstly calculated and then, such calculations are analyzed.“Pneumatic cylinder test machine”is designated and produced to observe the strength of the pneumatic cylinder in actual conditions. The results (which are obtained from the pneumatic cylinder exposed to 10 million load repetitions) are evaluated by using statistical process control method.