Pnömatik sistem elemanları
- Tez No: 5241
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Hazırladığım bu tezde aşağıda açıkladığım gibi pnömatiğin sadece elamanlarını incelemeye çalıştım. Giriş bölümünde pnömatiğin tanımını yaparak pnömatik sistemlerin kullanılma alanları belirtildi. Bilindiği gibi her sistem bir takım avantaj -ve dez avantajlara sahiptir. Pnömatiğin avantaj ve dezavan tajlarını sıraladıktan sonra modern teknolojideki ye rini izah etmeye çalıştım. Daha sonra bu çalışmanın amacı açıklandı. İkinci bölümde pnömatiğin esasları havanın ö- zellikleri ile pnömatik" t e kullanılan standart sem bollere yer verildi. Üçüncü bölüm olan hava temini bölümünde kom presörler ve çeşitleri,çalışma prens ipleri,hava ha zırlanırken dikkat edilecek hususlar, havanın kurutul ması ve kurutma metotları, şartladırıcı, yağlayıcı ve basınç regülatörü incelendi. Dördüncü bölümde pnömatik sistemde kullanılan borular, akış hızı, basınç düşümü, boru iç çapının he saplanması, boru şebekelerinin döşenmesi »bağlantı ele manları ile havanın dağıtılmasına yer verildi. Beşinci bölümde ise kuvvet üretimi incelendi. Burada itme kuvvetinin hesabı, mafsal sistemleri, hava sarfiyatı ve hesapları yapıldı.. En geniş bölüm olan altıncı bölümde ise pnöma tik sistemlerde kullanılan tüm silindir ve valf çeşit leri en ayrıntılı bir şekilde resimlerle anlatıldı. Yedinci ve son bölümde örnek bir projenin hesaplamala rı yer aldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As explained "below, I tried to examine enstur- mants of pneumatic system in this study. In chapter one, I made an explanation of pneu matic And gave some information about its area of in use. As it is known every system has got some advanta ge and disadvantage» After giving information about ad vantage and disadvantage of pneumatic systems I expla ined position of pneumatic in modern technology. After that I presented purpose of this sfedy. Main, lines of pneumatic, speciality of air and standart symbols of pneumatic in use took place in second chapter. In chapter three, compressors and their various their working princibles, points on preparing of air, drying of air and methods of air drying, regulator and lubricator were examined. Tubes in pneumatic systems in use, rapid of air flow, pressure drop, calculation of inside diameter of pipes, piping, joints and distribtion of air took place in chapter four. In chapter five, I presented force production» I examined pushing force, flexible systems, spending air and its calculation in this chapter. The widest chapter is six. In this chapter I presented all cylinders and valves in details with many pictures. In chapter seven, I prepared a small project find some calculations which belong to the project. -3-