Rezidü teorileri
The residue theories
  1. Tez No: 352048
  2. Yazar: AYŞE GÖZDE YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezin amacı kuadratik, kübik ve kuartik rezidüler için literatürde yer alan sonuçları biraraya getirmektir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde daha sonraki bölümlerde gerekli olacak bazı önbilgiler hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde kuadratik rezidüler ile ilgili sonuçlar bir araya getirilmiş ve Legendre sembolü yardımı ile kuadratik rezidüler belirlenmiştir. Dördüncü bölümde ise kübik rezidüler ele alınmış, bu bölümde kübik rezidü karakterinin nasıl hesaplandığı belirtilmiş, Kübik İndirgeme Yasası verilmiştir. Beşinci bölümde de kuartik rezidülerin tanım ve teoremlerine yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: kuadratik rezidü, kübik rezidü, kuartik rezidü, indeks, kompleks asal, rasyonel asal, legender sembolü.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is combine the results in of the quadratic , cubic and quartic residues in literatur chapters. This study consists of five parts.In the second chapter some information that will be mentioned later are reminded. In the third chapter , the results of residues have been combined and with the help of Legendre symbol ,quadratic residues have been identified. In the fourt chapter , cubic residues have been deal with and calculation of cubic residue character established and cubic reduction have been provided. And finally , in the fifth chapter the definations of residues have been mentioned and the theorems were used. KEYWORDS: quadratic residue, cubic residue, quartik residue, index, complex prime, rational prime, legendre symbol.