Bilgisayar destekli ergonomi ve bir uygulama çalışması
Computer aided ergonomics and study works
- Tez No: 352067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İş gücü bir şirketin en önemli kaynağıdır. İş gücünün verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasının yöntemleri bilinmeli ve uygulanmalıdır. İş yerleri iş hastalıklarına ve kazalara neden olmayacak şekilde tasarlanmalıdır. İş gücünün şirket için en üst performansta çalışması çalışma şartlarının iyi olmasına bağlıdır. Çalışmanın ilk aşamasında, ergonomi, antropometri ve bilgisayar destekli ergonomi bilimlerinden bahsedilmiştir. İlk ne zaman ortaya çıktıkları belirtilmiş ve önemi vurgulanmıştır. Ayrıca çalışmanın yapılma amacı ve firmaya sağlayacağı yararlar belirtilmiştir. İkinci aşamada, uygulama için Sönmez Endüstriyel Mutfak ve Soğutma San.Tic.Ltd.Şti `de üretim sürecinde insan sağlığını olumsuz etkileyen bir çalışma durumu gözlenmiş, üretilen ürün Solidworks?te tasarlanıp, CATIA ortamında sanal insan modeli ile simule edilmiştir. CATIA programından elde edilen sonuçlar mevcut durumda çalışan iş görenin sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir pozisyonda çalıştığını kanıtlamaktadır. Üçüncü aşamada, bu durumu ortadan kaldırmak için gereken iyileştirme yapılmış; iş görenin yerde değil bir masa üzerinde çalışması sağlanmıştır. Önerilen durum CATIA ortamında incelenmiş, elde edilen verilere göre yapılan iyileştirmenin olumlu sonuç verdiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: ergonomi, antropometri, bilgisayar destekli ergonomi
Özet (Çeviri)
Labour force is one of the most important resources for a company. Best industry practices labour forces must be known and applied to develop and maintain a healthy and productive working environment. Working environments must be designed to eliminate and minimize industrial diseases and accidents. High performance is closely related to healthy working conditions. The first part of this study explains, ergonomics, anthropometrics and computer aided ergonomics. It highlights the historical background of these areas and their significance. It outlines the objective of this study and potention benefits for the companies. The second part of the study demonstrates the issues observed at a company called Sönmez Endüstriyel Mutfak ve Soğutma San. Tic. Ltd. Şti . The product was designed in Solidworks program and then was analysed using virtual human model in CATIA program. The analyses clearly provided that the observed issues in the working environment impacted the healthy of workers negatively. The final part of the study explains the environments made in the environment ( i.e. a table was put bottom the product) and displays the positive results derived from CATIA analysis. KEYWORDS: ergonomics, anthropometry, computer aided ergonomics