Nil tilapyası (Oreochromis niloticus)'nda aşil koenzim A sentezaz 2 geninin biyoenformatiği ve diyete polihidroksi bütirat ilavesinin büyüme parametrelerine ve yaşama gücüne etkileri
Bioinformatics of acyly-coenzyme A synthase 2 and effects of dietary polyhydroxybutyrate on the growth parameters and survival in Nile tilapia (Oreochromis niloticus)
- Tez No: 352119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmada 0,5 g'lık Nil tilapyası (Oreochromis niloticus) larvalarının yemine %2 ve %5 oranında polihidroksi bütirat (PHB) ilavesinin balıkların ağırlık artışlarına, yem değerlendirme oranlarına ve büyüme performansları üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca PHB sentezinde indirekt olarak rol alan aşil koenzim A sentezaz 2 geninin (acsf2) biyoenformatiği de çalışılmıştır. Araştırma sonunda yem değerlendirme oranı %2 PHB grubunda 0,83±0,02 ve %5 PHB eklenen grupta 0,79±0,03 kontrol grubunda ise; 0,87±0,02 çıkmıştır. En yüksek ağırlık artışı da %2 PHB eklenen grupta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polyhydroxybutyrate (PHB) was added as ratio of 2% and 5% to the 0.5 gr of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) larvae to determine its effects on the weight gain (WG), feed conversion ratio (FCR) and survival rate (SR). However, bioinformatics of Acyly-Coenzyme A Synthase 2 (acsf2) which has indirect role in PHB synthesis was studied. At the end of investigation, FCR was 0.83±0.02 in the fish fed with 2% PHB, 0.79±0.03 in the fish fed with 5% PHB and 0.87±0.02 in the control group. The highest weight gain was also determined in the fish fed with 2% PHB.