Ferromagnetik materyallerin Monte-Carlo yöntemi ile simülasyonu
- Tez No: 35212
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Ising Model kullanılarak, kare (sq), basit küb (sc) ve cisim merkezli küb (bcc) örgü için Monte-Carlo Yöntemi ile bilgisayarda simüle edilen, H = -JY,stsj ~ ^üsi Hamiltonienli ferromagnetik materyallerin, magnetik ve termodinamik özellikleri demir (Fe) için incelenmiştir. Dış magnetik alan yokken (B=0) materyalin, sıcaklıkla değişen, kendiliğinden ortaya çıkan magnetizasyonu araştırılmış ve elde edilen sonuçlarla çizilen grafikten, ferromagnetik materyaller için önemli olan Curie sıcaklığı Tc hesaplanmıştır. Bundan başka simüle edilen materyalin histerizis eğrileri ve C ısı kapasitesinin T sıcaklığı ile değişim grafikleri elde edilmiştir. Sonuçta, genel olarak bulunan sonuçların, literatürdeki deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Magnetic and thermodynamic properties of the ferromagnetic materials which has Hamiltonian is H = -J^SjSj - B^s, are square (sq), simple cub(sc) and body centric cubic lattice has investigated at the computer using by Monte-Carlo Simulation Method. The Curie temparature (Tc) which is important properties of the ferromagnetic materials has calculated utilising graphs which are obtained spontaneous magnetisations of the materials that is varies by temparature when the external magnetic field dosn't exist. Than the hysteresis of the material which is simulated and the graphs of the heat capacity of the materials has obtained. Our results in general, are agrree with experimantal results in literature.