Bazı tütün çeşitlerinin farklı kurutma yöntemleriyle kurutulması üzerine bir araştırma
- Tez No: 35211
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bazı Tütün Çeşitlerinin Farklı Kuratma Yöntemleriyle Kurutulması Üzerine Bir Araştırma MELTEM AKSOY Ziraat Mühendisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabiîim Dalı Danışman: Prof. Dr. Selçuk ARIN 1994, Sayfa: 44 Bu çalışma 1 992 yılında Düzce'nin Çilimli Yöresinde yetiştirilen Burîey B-21 ve Virginia G-28 cinsi tütünlerin kurutulmaları şeklinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı tütün kurutma teknolojilerinin incelenerek farklı çeşitteki tütünlerin değişik kurutma teknolojileriyle kurutuldukîannı, hangi yöntemlerle optimum kurutma elde edildiğini ve kurutmayı etkileyen faktörleri saptamaktır.II Bu sayede, ülkemizde henüz yaygın olmayan tütün kurutma teknoloji ve yöntemleri arasmda farklar saptanabilecektir. Tütün yetiştiriliciğinde, imal edilecek ürünün kaliteli olabilmesi için kurutma yöntemleri önem kazanmaktadır. Virginia çeşidinin kurutulmasında, denemeye dip, orta ve tepe yapraklarından ayn ayrı alınarak kurutma işlemi firmlarda gerçekleştirilmiştir. Buradaki amaç, aynı bitki üzerindeki yapraklar arasında dahi azda olsa bir kurutma farkmın olduğunu göstermektir. Bu nedenle kurutma işlemi yapılırken ısı artışı, yaprakların bitki üzerindeki konumlan gözönünde bulundurularak yapılmaktadır. Hasat olgunluğuna erişmeden kınım yapılan yapraklar, kurutmayı büyük ölçüde etkilemektedir. Olgunlaşmış ve olgunlaşmamış Virginia yapraklan arasmda yaş ağırlık/kuru ağırlık verimi bakımından bir farklılık meydana gelmektedir. Burîey çeşidi genellikle çardaklarda, gölgeli bir ortamda doğal olarak kurutulmaktadır. Dışandan ısı verilmesi sözkonusu olmadığı için kurutma işlemi doğal şartlarda uzun sürmektedir. Buna bağlı olarak zaman kaybı fazla olmaktadır. Bu nedenle zamandan tasarruf yapabilmek amacıyla Burley tütünü fırına konarak kurutuldu. Sonuç olarak fırında denenen kurutma yaprak kalitesini olumsuz yönde etkilemiş, kurutma sonucu fırından çıkanlan yaprakların su tutma kabiliyetini kaybettiği görülmüştür. Araştırma sonucunda tütünün,bölgelere,çeşit özelliklerine ve yetiştirime amaçlarına göre farklı şekillerde kurutulması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
:ıı SUMMARY Postgraduate Thesis Resarch en Curing Different Types of Tobacco With Different Technics Meltem Aksoy AgriculturistIV In this manner we will see curing technics that is not common in our Country. Curing is important to produce good quality tobacco leaves. With Virginia curing bottom, middle and tips have been cured separetly. The reason why is to show even with same plant different leaf positions needs different curing. That why temparature raising depends on leaf positions as well. For the best chance for a high quality cure you need to load high quality, mature, ripe tobacco with the same weight of tobacco in each rack. Burley curing needs a high relative humidity and optimum temparature. to do that curing needs to be under natural conditions. That is taking a long time. To make short cut Burley have been cured in Virginia barns that is forced machanicly not natural. Result were not satisfactory. Leaf sensitivenes of picking moistur have disaperent. So that different types of tobacco need different type of curing technis.